top of page

Якщо тариф необгрунтований - АМК може захистити.

  • Owner
  • 25 черв. 2022 р.
  • Читати 2 хв

Оновлено: 25 січ.

В умовах постійного зростання тарифів на електронергію, природний газ, проїзд міським транспортом та житлово-комунальні послуги варто знати, як захищатися коли вважаєш, що ціна за ці послуги є необгрунтованою та завищеною. Адвокат у Львові Служби комфорту споживачів радить розпочинати зі звернення до Антимонопольного комітету України.


Наприклад, вартість проїзду у львівських автобусах підняли з 10 до 15 грн - нові тарифи почнуть діяти з 2 червня. Таке рішення ухвалили 27 травня на засіданні виконавчого комітету Львівської міської ради. У міськраді зазначають, що таке рішення прийняли у відповідь на звернення перевізників.

"Автоперевізники просили підняти ціну на проїзд до понад 20 гривень. У попередній тариф закладена вартість пального 24 грн. Сьогодні вона майже 60 грн. Тому робота автобусів стала збитковою. Не допомогло врегулювати ситуацію і скорочення на 20% дублюючих маршрутів", - заявив Олег Забарило, директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури.

З цього повідомлення акцентуймо собі такі речі:

  • перегляд ціни проїзду ініціювали перевізники

  • перевізники стверджували, що ціна пального є майже 60 грн

  • роздрібні ціни на пальне у Львові приблизно такі: A-95 - 50.58 грн; ДП - 56.43 грн; Газ 41.72 грн

  • при цьому, перевізники у своїх звернення вимагали, аби вартість проїзду становила понад 20 грн, інакше попереджали, що автобуси не виїдуть на маршрути, а міська рада погодилася на 17 грн.

  • яка вартість пального та інших витрат закладена в ціну - нам не повідомили.


Щодо "перегляд ціни проїзду ініціювали перевізники".

Практика розгляду та встановлення регульованих тарифів (органами місцевого самоворядування чи НКРЕКП) передбачає, що надавачі комунальних послуг мають не лише ініціювати перегляд тарифів на свої послуги, а й - подавати регуолятору розрахунки обгрунтованих витрат на здійснення своєї діяльності. Про це можна переконатися, прочитавши "Порядок встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії", "Методику визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу природного газу", або "Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення" тощо.


Щоб гарантувати справедливий розмір тарифу, надавачі комунальних послуг зобовязані здійснювати свої витрати (закупляти необхідні їм товари, роботи та послуги) в прозорий та недискримінаційнис спосіб з використанням системи публічних закупівель Prozorro. Але, на практиці, монополісти часто обходять такі вимоги і, за мовчазної згоди чи недогляду регулятора, закладають сумнівні витрати до тарифу на свої спослуги. Відповіді на будь-які претензії споживачів щодо "дорого" зводяться до "звертайтеся до НКРЕКП чи виконкому, бо нам такий тариф затвердили".


Як може допомогти Антимонопольний комітет України?

Нагадуємо, що надавачі комунальних послуг є фактичними або природними монополістами на території своєї діяльності.


Встановлення цін або умов, які підприємство обґрунтовано не змогло б встановити, якби ринок був конкурентним, є найпоширенішим зловживанням домінуючим становищем стосовно споживачів.


Шкода, заподіяна порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, зловживанням монопольним (домінуючим) становищем, відшкодовується особою, що вчинила порушення, у подвійному розмірі завданої шкоди.


Але найважливішим для споживача є те, що Верховний Суд (див. постанову ВС від 12.12.2019 у справі No 920/636/17) вважає, що затвердження органом місцевого самоврядування тарифу на послуги, розрахованого з порушенням встановленого порядку формування тарифів, не звільняє суб’єкта господарювання, який здійснив розрахунок такого тарифу, від відповідальності за зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку.


Порушення порядку розрахунку тарифів, що регламентується нормативно- правовим актом на відповідні послуги, є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів.


Бажаємо успіхів і готові допомогти. Зверттайтеся до адвоката у Львові Святослава Воробця.

Comentários


Пост: Blog2_Post
bottom of page