top of page

Якщо відшкодування недостатньо для відновлення речі - вимагайте різницю

  • Основа
  • 16 січ. 2022 р.
  • Читати 2 хв

Оновлено: 12 лют. 2022 р.

В Україні так заведено, що комунальні служби неохоче відшкодовують споживачам завдані збитки. Навіть коли вина монополістів очевидна - судяться до останнього. А суди, як відомо, річ не дешева і довга. Типовий строк розгляду цивільного позову про стягнення шкоди, лише в першій інстанції, складає три роки. Найдовше справу затягують експертизи в державних експертних установах. А ще є апеляція, Верховний Суд і виконавча служба. За цей час ціни ростуть і присудженого відшкодування виявляється недостатньо для повної сатисфакції.


Цивільним кодексом України передбачено, що збитками є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).


При визначенні розміру та способу відшкодування шкоди, завданої майну потерпілого, суди враховують положення статті 1192 ЦК. Наприклад, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ такого ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Коли відшкодування шкоди в натурі неможливе, потерпілому відшкодовуються в повному обсязі збитки відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі. Як при відшкодуванні шкоди в натурі, так і при відшкодуванні реальних збитків потерпілий має право вимагати відшкодування упущеної вигоди.


Якщо для відновлення попереднього стану речі, що мала певну зношеність (наприклад, автомобіля), було використано нові вузли, деталі, комплектуючі частини, у тому числі іншої модифікації, що випускаються в обмін знятих із виробництва однорідних виробів, особа, відповідальна за шкоду, не має права вимагати врахування зношеності майна або меншої вартості пошкоджених частин попередньої модифікації. Зношеність пошкодженого майна враховується у випадках стягнення на користь потерпілого вартості такого майна (у разі відшкодування збитків).


У разі якщо на час виконання рішення суду про відшкодування шкоди, виправлення пошкодження за одержані за рішенням суду кошти зросли ціни на майно або роботи, на придбання чи проведення яких було присуджено відшкодування, потерпілий із цих підстав може заявити додаткові вимоги до особи, відповідальної за шкоду, якщо не було його вини в тому, що виконання проводилося вже після зростання цін і тарифів.


Як правило, коли відбулося здорощання життя через інфляцію, суди визначають розмір збитків, виходячи з цін і тарифів, які діють на момент ухвалення рішення. Тому різниця між присудженим розміром компенсації і реальними цінами на момент виконання є невеликою. Але так є не завжди, тому для професійного ведення справи варто залучати юристів, зокрема, адвокатів “Служби комфорту споживачів”.


Commentaires


Пост: Blog2_Post
bottom of page