Як отримати статус внутрішньо переміщених осіб: допомога для громадян та роботодавців
- Owner
- 20 квіт. 2022 р.
- Читати 11 хв
Оновлено: 20 лист. 2022 р.
Людина, яка виїхала з тимчасово окупованої території з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, повсюдних проявів насильства, а також, яка перемістилися з території адміністративно-територіальної одиниці, на якій проводяться бойові дії, має оформити довідку внутрішньо переміщеної особи. Довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Довідка надає право на допомогу та пільги передбачені законодавством, в т.ч. при працевлаштуванні.
Disclaimer: Матеріал підготовлено на основі законодавства діючого в Україні станом на 20 квітня 2022 року та інформації відомої автору (з доповненнями за 27.04.22р.). Цей матеріал є первинною інформацією і не є юридичною, правовою, адвокатською або будь-якою консультацією. Якщо ви помітили помилки, неточності, вам відомо про зміни в правовому регулюванні чи маєте іншу корисну інформацію, будь ласка, повідомте автора шляхом надсилання повідомлення на електронну адресу lviv.ccs@gmail.com.
ЗМІСТ:
Як власникам житла отримати компенсацію за розміщення внутрішньо переміщених осіб?
Українці за кордоном не зможуть претендувати на допомогу як ВПО.
Не вважатимуться ВПО українці, які повернулися на своє довоєнне місце проживання.
Сім'ям ВПО із дітьми, іншим найбільш уразливим групам, буде надана додаткова допомога.
Отримати усну безкоштовну (pro bono) ознайомчу консультацію з питань ВПО.
Про статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Статус ВПО (внутрішньо переміщених осіб) та виплати для ВПО можуть отримати люди, які вимушено покинули домівки, але перебувають в Україні.
Ця послуга (довідка і допомога) доступна українцям, які після 24.02.22р. (включно) переїхали з територій, де були або продовжуються бойові дії та яка визначена в переліку розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204-р на яких надається допомога в рамках програми "єПідтримка".
Станом на 20.04.22р. це: Волинська область; Дніпропетровська область; Донецька область; Житомирська область; Запорізька область; Київська область; м. Київ; Луганська область; Миколаївська область; Одеська область; Сумська область; Харківська область; Херсонська область; Чернігівська область.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. N 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".
Яку допомогу може отримати ВПО?
Перше: Допомога на проживання надається щомісячно з місяця звернення до квітня 2022 р. включно на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, у таких розмірах:
для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням. Допомога внутрішньо переміщеним особам, які звернулися за її наданням до 30 квітня 2022 р. включно, надається починаючи з березня 2022 року.
За березень та квітень 2022 р. зазначена допомога надається всім внутрішньо переміщеним особам.
Важливо! Починаючи з травня 2022 р. така допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з територій, що будуть окремо (додатков) визначені Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій і які подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний вебпортал електронних послуг.
Додаткові відомості про пордок призначення допомоги окремим категоріям ВПО та допомоги, що виплачуватиметься з травня 2022 року (щоб побачити список, натисніть на стрілочку "розгорнути")
Важливо! Розмір отриманої допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства. Розмір отриманої допомоги не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України.
Виплати допомоги проводяться безготівково на рахунки із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги "єПідтримка" або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) заявника.
Друге: Роботодавці, які під час війни влаштували на роботу ВПО, можуть отримати компенсацію 6500 грн за кожного такого співробітника за перший та другий місяць роботи ВПО.
Третє: Власники житла, які тимчасово безоплатно поселили у себе внутрішньо-переміщених осіб мають змогу отримати компенсацію витрат за розміщення.
Четверте: ВПО користуються загальними правами, як і всі інші громадяни. Довідка про взяття на облік ВПО і підтверджене у ній фактичне місце проживання особи дає право на отримання адміністративних та інших публічних послуг, які «прив’язані» до зареєстрованого місця проживання чи мають суттєвіший вплив на їх реалізацію, принаймні у великих містах (як-от, влаштування дитини в ДНЗ/ЗОШ тощо).
П’яте: 15.04.2022 року Уряд України погодився на реалізацію програм виплат українським ВПО Управлінням Верховного комісара ООН та Всесвітньою продовольчою програмою ООН.
Важливо! Перевірте актуальність і правильність контактного номеру мобільного телефону, який ви вказували (вкажите) при реєстрації статусу ВПО. Тому що саме на цей номер будуть приходити повідомлення про призначення і порядок отримання допомоги від ООН.
Оформити статус і допомогу для ВПО можна:
онлайн у застосунку ДІЯ чи на порталі Дія — з комп'ютера
офлайн, звернувшись до: органів соціального захисту населення; виконавчих органів сільських, селищних, міських рад; центр надання адміністративних послуг (ЦНАП). При цьому і ЦНАП, і уповноважені особи громади (наприклад, старости) визначені не просто фронт-офісами для прийняття заяви, а наділені повноваженнями «приймати рішення», тобто видавати довідку про взяття на облік особи, яка звернулася, та надати статус ВПО.
Онлайн-оформленням можуть скористатися українці із ID-карткою чи біометричним закордонним паспортом у Дії.
Щоб скористатися послугою офлайн, найкраще звертатися у найближчі ЦНАПи. Їх адреси можна знайти тут.
Якщо ви знаходитеся у Львові, то зверніть увагу, що на період дії військового стану змінений порядок прийому громадян у ЦНАП на території Львівської МТГ.
При виникненні необхідності звернутись у ЦНАП Львова, слід попередньо телефонувати на службу підтримки за номером (032) 297-57-95. Графік роботи: понеділок - четвер: 09:00–17:45; п’ятниця: 09:00–16:00.

Діючі офіси ЦНАП Львівської міської територіальної громада знаходяться у: м. Львові (пл. Ринок, 1 (вхід з бічної сторони Ратуші); вул. М. Хвильового, 14а; вул. Костя Левицького, 67; вул. І. Виговського, 32; пр. Червоної Калини, 72а; вул. Ген. Чупринки, 85; вул. Шевченка, 374); смт Рудне, вул. Грушевського, 55; смт Брюховичі, вул. В. Івасюка, 2-А; м. Винники, вул. Галицька, 12.
Тимчасово зачинено офіси ЦНАП у с. Лисиничі, вул. Шевченка, 48; с. Зашків, вул. Є. Коновальця, 110А; с. Рясне-Руське, пл. Незалежності, 1.
Детальніше про роботу ЦНАП м. Львова можна дізнатися на офіційному сайті або на сторінці в мережі Facebook.
Документи, що необхідно надати для отримання послуги офлайн: (щоб побачити список, натисніть на стрілочку "розгорнути")
Важливо!
Точний перелік документів для отримання статусу уточнюйте в ЦНАПі, до якого збираєтесь.
Процедура отримання статусу ВПО у Львові буде завершина, коли ви отримаєте довідку видану управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (згідно Постанови КМ № 269 від 13.03.2022).
Електронна форма довідки може формуватися засобами Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та Порталу Дія і передається в мобільний додаток Порталу Дія.
Довідку отримує кожна дитина, в тому числі та, що прибула без супроводження батьків, законного представника, а також дитина, яка народилася у внутрішньо переміщеної особи.
Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Підставою для скасування довідки є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: (щоб побачити список, натисніть на стрілочку "розгорнути")
Компенсація підприємцю за працевлаштування ВПО.
Роботодавці, які під час війни влаштували на роботу ВПО (на умовах строкового або безстрокового трудового договору (контракту), гіг-контракту, зокрема за сумісництвом), можуть отримати компенсацію 6500 грн за кожного такого співробітника.
Роботодавець подає електронну заяву на Порталі Дія або у паперовій формі в місцевому Центрі зайнятості, розташованому за місцезнаходженням роботодавця.
Компенсацію в розмірі однієї мінімальної зарплати можна отримувати два місяці — за перший та другий місяць роботи ВПО на період воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення.
Важливо! Потрібно подати заяву щонайменше (не раніше ніж) через 5 днів після працевлаштування ВПО.
Документи які роботодавець має надати в центр зайнятості офлайн: (щоб побачити список, натисніть на стрілочку "розгорнути")
Зверніть увагу!
Для того, щоб отримати допомогу за другий місяць, роботодавцю потрібно звертатися в центр зайнятості за цією ж процедурою, що й перший раз.
Ця допомога не поширюється на бюджетні установи, фонди загальнообов’язкового державного соціального страхування та роботодавців, які не подали податкову звітність за IV квартал 2021 р. або річну звітність за 2021 рік.
Місячна зарплата працівника не повинна бути нижчою за мінімальну заробітну плату, визначену законом. Тобто не нижчою за 6500 грн.
Як власникам житла отримати компенсацію за розміщення внутрішньо переміщених осіб?
Держава гарантує власнику, який розмістив в своєму житлі ВПО виплату 14.77 грн за одну особу на добу. За 30 днів, відповідно 443.10 грн за одну розміщенгу особу.
Важливо! Внутрішньо переміщені особи, що проживають у жилому приміщенні, повинні отримати статус внутрішньо переміщеної особи. А виплати розпочинаються не раніше дати включення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб інформації про розміщення внутрішньо переміщеної особи у відповідному жилому приміщенні.
Щод отримати компенсацію власнику житла неодхідно (щоб ознайомитися з процедурою по м. Львову, натисніть на стрілочку "розгорнути" навпроти питання, яке вас цікавить.):
Зареєструвати своє житло на Прихистку.
Звернутись до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за місцем розташування жилого приміщення для отримання грошової допомоги.
В день припинення розміщення внутрішньопереміщеної особи або зміни їх кількості подати заяву з інформацією про зміну переліку проживаючих осіб
Виплата здійснюється у безготівковій формі за вказаними у заяві банківськими реквізитами до 20-го числа наступного місяця за умови відсутності заборгованості по комуналці власника жила.
Про виплати вимушеним внутрішнім переселенцям від ООН.
Подробиці проведення цих виплат, поки що, невідомі, тому що детальні умови реалізації проекту, категорії отримувачів допомоги та питання обміну інформацією для проведення виплати допомоги визначаються Меморандумами про взаєморозуміння між Управлінням Верховного комісара ООН у справах біженців, між Всесвітньою продовольчою програмою ООН та Міністерством соціальної політики України. На дату підготовки цієї статті Меморандуми підписані, але не оприлюдненя.
На даний час, згідно повідомленням Урядового порталу за 31.03.2022 року, допомога від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців виплачується готівкою через Укрпошту.
Сума виплати базується на розмірі прожиткового мінімуму на квітень 2022-го і становить 2220 грн на особу в місяць. Її виплачуватимуть упродовж 3 місяців з розрахунку на кількість людей у родині. Сім’ї отримають готівку у відділеннях «Укрпошти», а згодом зможуть скористатися банківським переказом.
Запис у програму грошової допомоги розпочався у Львові, Ужгороді й Мукачево, надалі проходитиме і в інших населених пунктах країни.
Реєстрація відбувається за адресами:
- м. Львів, вул. Трускавецька 2 Б (з 9:00 до 18:00).
- м. Львів, вул. Палія 15 (з 9:00 до 18:00), вихідний – субота.
- м. Ужгород, Гуманітарний штаб “Совине гніздо”, вул. Ференца Ракоци 2 (пн-пт з 9:00 до 18:00).
- м. Ужгород, пл. Ш. Петефі 24, Ужгородський міський центр соціальних служб департаменту соціальної політики (пн-пт з 9:00 до 18:00).
- м. Мукачево, ЦНАП, вул. Духновича 2 (пн-пт з 9:00 до 18:00).
За додатковою інформацією слід звертатись на номери: 0 800 307 711 або 0 800 309 110 (гаряча лінія Донбас СОС) чи писати на адресу urkki@unhcr.org.
З постанов КМУ від 15 квітян 2022 року №445 та 446 можна зрозуміти, що виплата допомоги в рамках реалізації проекту з ООН здійснюється додатково без подання окремого звернення внутрішньо переміщеною особою на підставі відомостей, що містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, незалежно від отримання особою інших видів допомоги, зокрема виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Розмір отриманої від ООН допомоги не враховується під час обчислення сукупного доходу домогосподарства для всіх видів соціальної допомоги, що надаються відповідно до законодавства, та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України.
Як дізнатися чи вам призначили виплату від ООН?
Про прийняте рішення ООН виплачувати допомогу ВПО повідомляють:
від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців - на контактний номер мобільного телефону надсилається повідомлення про прийняте рішення щодо виплати допомоги;
від Всесвітною продовольчою програмою ООН - надсилається повідомлення на контактний номер мобільного телефону з підтверджуючим кодом та інформацією про те, як отримати грошовий переказ.
Який розмір і порядок виплат від ООН для вимушених внутрішніх переселенців?
Виплата допомоги здійснюється:
від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців - в розмірі 2220 гривень на кожного члена сім'ї на місяць. Виплата допомоги здійснюється щомісяця протягом не менше ніж трьох місяців шляхом зарахування коштів на банківський рахунок внутрішньо переміщеної особи;
від Всесвітною продовольчою програмою ООН - в розмірі 2220 гривень на кожного члена домогосподарства на місяць, але не більш як для трьох осіб. Виплата допомоги здійснюється щомісяця протягом трьох місяців через систему Міжнародних грошових переказів Western Union на території України, та через будь-якого іншого постачальника фінансових послуг, з яким у Всесвітньої продовольчої програми ООН укладено угоду, шляхом надсилання грошового переказу внутрішньо переміщеній особі.
Чи всім ВПО будуть проведені виплати від ООН?
З повідомлень ЗМІ зрозуміло, що:
Всесвітня продовольча програма ООН буде (має намір) платити всім зареєстрованим в Україні вимушеним внутрішнім переселенцям.
Управління Верховного комісара ООН у справах біженців окремо допоможе українським малозабезпеченим пенсіонерам із числа вимушених переселенців. Їм також буде додатково виплачуватись по 2200 грн. Тобто переселенцям-пенсіонерам від ООН сумарно належить 4400 грн.
Доповнення за 27.04.2022 року.
Українці за кордоном не зможуть претендувати на допомогу як ВПО.
Хоча решту видів соцдопомоги та пенсії отримуватимуть. А для допомоги їм потрібно буде реєструватися у такому статусі в країні, куди вони виїхали.
Не вважатимуться ВПО українці, які повернулися на своє довоєнне місце проживання.
"Якщо вони повертаються в Україну, але не повертаються на своє постійне місце проживання, — то, звісно, вони можуть зареєструватися як внутрішньо переміщені особи й отримувати відповідну допомогу. Перебуваючи в іншій державі — вони реєструються там. У переважній більшості країн вони можуть одержати підтримку від держав, що їх приймають. Включно із житлом, медичною страховкою, допомогою та правом працювати. І тут однозначно — вони не можуть претендувати на допомогу на проживання як внутрішньо переміщені особи. Але при цьому вони продовжують отримувати решту видів соціальної допомоги, яку отримували в Україні, пенсії. Цих виплат ми не припиняємо", - зазначила міністр соціальної політики Марина Лазебна у своєму бліцінтерв'ю ZN.UA.
Логічно, що ті, хто повернеться додому, не зможуть претендувати на допомогу від держави, мета якої — забезпечити людині дах над головою, доки вона не вдома", - додала вона.
З травня в Україні почнеться верифікація виплат, яку отримали українці, що реєструвалися як внутрішні переселенці. Виплати отримають лише дві категорії ВПО.
До кінця квітня держава планує впорядкувати реєстрацію внутрішньо переміщених осіб (ВПО), та з травня розпочне верифікацію виплат, що були здійснені у якості допомоги українцям, які зареєструвалися як внутрішні переселенці. Про це заявила в бліцінтерв'ю ZN.UA міністр соціальної політики Марина Лазебна.
З травня, за її словами, допомога на проживання залишиться тільки для двох категорій.
Перша — люди, що перемістилися з територій, які Мінреінтеграції спільно з Міноборони та ОДА визначать як території, де тривають бойові дії або де високий ризик бойових дій. Цей список регулярно переглядатиметься залежно від фактичної ситуації.
Друга категорія — люди, у яких зруйноване житло. Їм продовжать виплачувати допомогу на проживання, навіть якщо вони повернуться у свій населений пункт. Для всіх інших — реєстрація ВПО може залишитися, але виплати на проживання — ні.
Сім'ям ВПО із дітьми, іншим найбільш уразливим групам, буде надана додаткова допомога.
"Запропонуємо й інші програми підтримки, ще більш адресні, що важливо в умовах воєнного стану та обмежених ресурсів. Наприклад, сім'ям ВПО із дітьми або іншим найбільш уразливим групам, а не умовному працездатному громадянинові, який не хоче реєструватися в центрі зайнятості, шукати роботу. Кабмін, природно, комплексно враховує питання переміщення: і з погляду допомоги людям, їх працевлаштування, і з погляду запуску економіки, логістики та допомоги громадам, у яких виявилося набагато більше людей, ніж живе зазвичай. Над цими програмами працює більшість міністерств", - зазначила вона.
Допомога від «Червоного Хреста».
Уряд за участі Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні й Товариства Червоного Хреста України запустить нову програму виплат для вимушених переселенців. Ухвалили відповідне рішення на засіданні Уряду.
Фінансова допомога в межах програми складе 2500 грн на особу. Виплати будуть здійснюватися на основі наявних відомостей інформаційної бази внутрішньо переміщених осіб. Тобто, для отримання виплат не потрібно буде подавати жодних заяв. Розраховуємо, що виплати отримають майже 1 млн осіб. Перевага буде надаватися ВПО з окупованих територій та зон бойових дій. Про це прем'єр-міністр Денис Шмигаль повідомив у Telegram.
Марина Лазебна, Міністр соціальної політики України, повідомила, що в рамках реалізації проекту право на виплату додаткової грошової допомоги за рахунок коштів МЧКХ та ТЧХУ матимуть постраждалі від війни вразливі категорії населення, які буде окремо визначено у меморандумі про співпрацю, зокрема із числа внутрішньо переміщених осіб, відомості про яких містяться в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, а також з числа людей, які подали заявку на отримання допомоги через інформаційну платформу “єДопомога” (edopomoga.gov.ua).
Орієнтовний загальний бюджет проекту становить 2,4 мільярдів гривень.
Виплата допомоги здійснюється в розмірі 2500 гривень на місяць.
Термін надання допомоги - 1 місяць. Термін може бути збільшений за наявності необхідного фінансування При цьому, можуть переглядатись критерії надання допомоги з огляду на потреби.
Допомога виплачується без окремого звернення людини, незалежно від отримання інших видів допомоги, зокрема виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
ЮНІСЕФ — українцям: програма грошової допомоги Спільно.
ЮНІСЕФ разом із Міністерством соціальної політики України проводять багатоцільову програму грошової допомоги для незахищених родин із дітьми, які постраждали через війну та потребують фінансової підтримки.
Протягом першої фази Програми ЮНІСЕФ допомагає родинам в Україні, які належать до однієї з двох категорій:
Мають троє і більше дітей до 18 років, з яких принаймні одна дитина не досягла двох років на момент подачі заявки;
Мають двоє і більше дітей до 18 років, з яких принаймні одна дитина з інвалідністю.
Названі батьки або батьки вихователі також можуть подавати заявку на отримання допомоги, якщо відповідають чинним критеріям.
У майбутньому перелік вимог до учасників може бути змінений, а перелік категорій — розширений.
Умови участі
Якщо ваша родина належить до однієї з указаних категорій і ви відчуваєте потребу в допомозі, вам необхідно зареєструватися на сайті register.unicef.org.
Реєстрація та надання деяких даних про вас і вашу родину є необхідною умовою розгляду заявки про отримання грошової допомоги.
Вашу заявку буде розглянуто фахівцями ЮНІСЕФ та його партнерами щодо її відповідності критеріям Програми. На основі цих даних буде ухвалене рішення щодо надання допомоги. Вам повідомлять рішення, надіславши СМС на вказаний номер.
Сума грошової допомоги
Сума грошової допомоги на місяць складає 2200 грн на кожного члена сім’ї, але не більше як на п’ять осіб.
Родина отримає одноразову виплату за три місяці на вказаний банківський рахунок чи дебетову картку протягом 4 тижнів з моменту подання заявки. Переконайтеся, що у вас є доступ до рахунка перед поданням заявки.
Як розрахувати суму допомоги?
Кількість членів родини х на 2200 грн х 3 місяці, наприклад:
якщо вас четверо, то, виходячи з розрахунку 2200 грн х 4 особи х 3 місяці, ви отримаєте 26400 грн;
якщо вас п’ятеро і більше, то ви отримаєте 2200 грн х 5 осіб х 3 місяці, ви отримаєте 33000 грн.
Читайте нижче блок «Запитання та відповіді» на сайті ЮНІСЕФ, щоб дізнатися важливі деталі щодо реєстрації та отримання допомоги або звертайтеся за номером гарячої лінії “Спільно” 0 800 600 017 (безоплатно, працює щодня з 8:00 до 22:00).
Детальніше з процедурами оформлення ВПО можна ознайомитися:
на сайті Є-допомога;
на порталі ДІЯ в розділі Статус внутрішньо переміщеної особи та довідка переселенця;
для власників житла, які тимчасово прихистили ВПО і тих хто шукає помешкання, корисна інформація є на веб-ресурсі "Прихисток" та сайті ЛМР стосовно Львова.
звернувшись до фахівців «Служби комфорту споживачів», консультуємо безкоштовно (pro bono).
Перелік основних нормативно-праових актів, які регулюють правовий статус ВПО станом на 20.04.2022 року. (щоб ознайомитися натисніть на стрілочку "розгорнути")
Дізнатися про перші кроки, коли ви вимушено прибули до Львова (пошук житла, отримання гуманітарної допомоги, громадський транспорт, освіта, стати на військовий облік тощо) можна на сайті Львівської міської ради.
Вам, також, може бути цікаво дізнатися «Про компенсацію вартості втраченого майна через війну».
З повагою,
керівник проекту "Служба комфорту споживачів", адвокат
Comments