Як ОСББ може набути статусу активного споживача електроенергії?
- Owner
- 20 жовт. 2024 р.
- Читати 2 хв

Законом України від 30.06.2023 № 3220-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та "зеленої" трансформації енергетичної системи України» визначено новий правовий статус для споживачів електричної енергії — активний споживач. Це споживач, який не тільки споживає, але й виробляє електроенергію, має можливість накопичувати її та продавати надлишки у мережу за допомогою механізму самовиробництва.
Для об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) це відкриває нові можливості для отримання статусу активного споживача, що дозволяє оптимізувати витрати на електроенергію, збільшити енергонезалежність будинку і навіть заробляти на продажу виробленої енергії.
Що таке активний споживач?
Активний споживач — це суб'єкт, який використовує власні генеруючі установки (наприклад, сонячні панелі або вітрові турбіни) для виробництва електроенергії, а також має можливість її зберігати (за допомогою акумуляторів або інших пристроїв). Надлишок виробленої, але не спожитої енергії може продаватися електропостачальникам за ринковими цінами.
Як ОСББ може стати активним споживачем?
Закон передбачає два основні варіанти для ОСББ:
Встановлення генеруючих установок ОСББ. ОСББ може встановити власні генеруючі установки та/або установки зберігання енергії, які підключатимуться до електромереж багатоквартирного будинку. Для цього потрібно виконати ряд технічних і юридичних процедур:
Вибір та придбання генеруючих установок (потужність яких не повинна перевищувати дозволену договором на розподіл електроенергії).
Установка та підключення обладнання.
У разі необхідності — збільшення дозволеної потужності через укладення відповідного договору.
Виконання вимог Кодексу систем розподілу щодо безпеки та якості електроенергії.
Укладення договору з електропостачальником за механізмом самовиробництва.
Встановлення генеруючих установок мешканцями будинку. Якщо мешканці окремих квартир або нежитлових приміщень встановлюють власні генеруючі установки, ОСББ також може отримати статус активного споживача. У цьому випадку ОСББ буде виступати як покупець електроенергії, виробленої цими установками, за договором між ОСББ та власниками генераторів.
Етапи процедури приєднання
Для того, щоб ОСББ могло набувати статусу активного споживача, необхідно виконати такі основні кроки:
Встановлення та підключення генеруючих установок або систем зберігання енергії.
Подача заяви до оператора системи розподілу (ОСР) про підключення.
Укладення договору купівлі-продажу електроенергії за механізмом самовиробництва з електропостачальником.
Як ОСББ може продавати надлишки енергії?
Продаж надлишкової електроенергії здійснюється відповідно до умов договору купівлі-продажу з електропостачальником. Якщо договір укладений з постачальником універсальних послуг, продаж відбувається за ціною, що склалася на ринку «на добу наперед». Якщо ОСББ уклало договір з іншим постачальником, то продаж здійснюється за вільними цінами, узгодженими між сторонами.
Переваги активного споживання для ОСББ
Набуття статусу активного споживача дає ОСББ можливість:
Зменшити витрати на електроенергію за рахунок власного виробництва.
Забезпечити енергетичну незалежність, зокрема у випадках аварій чи відключень.
Збільшити доходи за рахунок продажу надлишкової електроенергії.
Сприяти екологічно чистій енергетиці та зменшенню викидів СО2.
Таким чином, статус активного споживача є не тільки вигідним з фінансової точки зору, але й важливим кроком на шляху до більш екологічного і сталого майбутнього.
Comments