Через рік після вторгнення в Україну: останні оновлення щодо захисту українських біженців у ЦСЄ
- Owner
- 8 бер. 2023 р.
- Читати 3 хв
Коли російські військові почали вторгнення в Україну в лютому 2022 року, багато країн Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) негайно відреагували, змінивши свою законодавчу базу, щоб надати притулок українським біженцям. Ці сусідні країни не лише надали негайну гуманітарну допомогу, а й змінили своє імміграційне законодавство, щоб дозволити українським біженцям працювати та жити в їхній країні.
ЄС також скорегував свою законодавчу базу, активувавши Директиву про тимчасовий захист (Директива 2001/55/EC), яка спочатку була введена в 2001 році після Балканської війни для вирішення проблем, пов’язаних із прийняттям масового потоку біженців.
Через рік, коли конфлікту не видно кінця, багато країн ЦСЄ розширили захист українських біженців. Поточний статус захисту в Чехії, Угорщині, Польщі, Словаччині та Румунії підсумовано нижче.
Чеська Республіка
З березня 2022 року в Чехії діє система тимчасового захисту, яка дозволяє українським біженцям залишатися в Чехії, надає їм вільний доступ до чеського ринку праці, освіти та національної системи медичного страхування.
Наразі українські біженці можуть продовжити свій статус тимчасового захисту до 31 березня 2024 року за умови, що вони зареєструються онлайн до 31 березня 2023 року та з’являться до Міністерства внутрішніх справ для отримання візової бирки до 30 вересня 2023 року на останній.
Протягом останнього року було прийнято різні нормативні акти щодо інтеграції українських біженців у Чехії, зокрема у сфері соціального забезпечення, медичного страхування та термінового житла.
Очікується, що найближчими тижнями парламент Чехії ухвалить поправку до закону про зміну умов надання гуманітарної допомоги українським біженцям.
Угорщина
З березня 2022 року в Угорщині діє система тимчасового захисту, яка дозволяє українським біженцям залишатися в Угорщині та надає їм вільний доступ до угорського ринку праці, освіти та національної системи медичного страхування.
Поточний статус тимчасового захисту українських біженців діє до 4 березня 2023 року. Захист буде автоматично продовжено на один рік.
Угорський уряд видав різні постанови для інтеграції українських біженців в Угорщині, особливо у сферах соціального забезпечення, медичного страхування та освіти.
У режимі тимчасового захисту українські біженці мають вільний доступ до ринку праці без попереднього отримання дозволу на роботу.
Польща
Польське законодавство визнає законним перебування громадян України, які втекли від війни, до 24 серпня 2023 року (18 місяців з моменту початку війни). Хоча багато хто очікує продовження цього періоду, на момент написання статті (прим. на 23.02.2023р.) про продовження ще не було оголошено. Якщо період не буде продовжено, українські громадяни повинні будуть подати заяву на отримання дозволу на тимчасове перебування в Польщі. Заява має бути подана принаймні за два місяці до закінчення їх поточного легального перебування.
Варто зазначити, що якщо український громадянин залишає територію Польщі на термін більше 30 днів, його легальне перебування автоматично припиняється. Однак це не стосується осіб, яких скеровують для виконання робіт чи послуг за кордон суб’єкти, що діють у Польщі.
Польські роботодавці дуже легко можуть організувати працевлаштування громадянина України з легальним перебуванням у Польщі. Роботодавець повинен лише повідомити відповідну районну службу зайнятості протягом 14 днів з моменту виходу працівника на роботу.
Якщо мова йде про працевлаштованих в Україні людей, то переїзд або відрядження може бути здійснено через призупинення або розірвання українського контракту з наступним працевлаштуванням до нового роботодавця з ЄС. Плануючи переїзд, роботодавці повинні оцінити, чи потрібно зберегти, розірвати або призупинити українські контракти, оскільки українське законодавство передбачає низку юридичних вимог для кожного зі сценаріїв. Тому вкрай важливо проконсультуватися з юридичним радником, який допоможе вибрати найкращу стратегію.
Румунія
Тимчасова система захисту діє в Румунії з березня 2022 року і має діяти до 4 березня 2023 року. Згодом вона може бути продовжена на два послідовних періоди по шість місяців кожен, тобто до березня 2024 року.
У рамках системи тимчасового захисту українські біженці мають доступ до ринку праці без попереднього отримання дозволу на роботу.
Українські біженці отримують безкоштовну медичну допомогу та відповідне лікування в надзвичайних ситуаціях у медичній системі Румунії. Вони включені до загальнонаціональних програм охорони здоров’я та мають право на отримання ліків та базового пакету медичних послуг.
Крім того, українські біженці, які оселилися в Румунії, мають доступ до передбаченої законом соціальної допомоги за запитом. Таким чином, якщо вони відповідають умовам, вони можуть отримати державну допомогу на дітей, соціальну допомогу та допомогу сім’ї.
Словаччина
Уряд Словаччини змінив імміграційне законодавство майже відразу після початку війни, щоб надати українським біженцям тимчасовий притулок, включаючи право на роботу, подорожі, відвідування школи та доступ до медичної допомоги. Також можливі субсидії на проживання.
Уряд Словаччини продовжив період захисту до 4 березня 2024 року з можливістю ще одного продовження. Незважаючи на те, що жодних конкретних змін у словацькому законодавстві щодо цього немає, уряд Словаччини нещодавно прийняв поправку до Комерційного кодексу, яка дозволить будь-якому підприємцю швидше та легше заснувати компанію в Словаччині. Хоча ця поправка спрямована на підтримку всіх підприємців у Словаччині, вона полегшить українцям відкриття місцевого бізнесу.
Початкова хвиля допомоги в сусідніх країнах ЦСЄ була зосереджена на наданні негайної гуманітарної допомоги особам, переміщеним через війну, та їх інтеграції в суспільство. На початку вторгнення Dentons працювала з багатьма компаніями, щоб сприяти екстреному переміщенню їхніх співробітників і відповідно змінювати їхні трудові контракти.
Після року війни багато компаній зосереджуються на довгострокових рішеннях, які часто включають плани перенести свою діяльність в Україні на інші ринки. Пам’ятаючи про це, протягом останніх місяців Dentons допомагав численним клієнтам у переміщенні цілих підприємств, включаючи ланцюжки постачання, співробітників тощо, до інших країн ЦСЄ.
Джерело оригіналу статті сайт Dentons.
コメント