top of page

Трохи про примусову передачу автомобілів для військових потреб?

  • Owner
  • 16 бер. 2022 р.
  • Читати 4 хв

Оновлено: 22 трав. 2022 р.

В умовах правового режиму воєнного стану вище військове командування може примусово відчужити майно громадян з обов'язковим відшкодуванням його вартості Державою. Безоплатно вилучають - лише в державних підприємств.


Механізм передачі, примусового відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб для потреб держави в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану описано в Законі України від 17 травня 2012 року №4765-VI.


Рішення про вилучення приймає вище командування ЗСУ: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Та погоджується з військовою державною адміністрацією, за винятком місць бойового зіткнення. Тому громадяни і бізнес відносно захищений від можливої свавільної реквізиції, наприклад, військовим патрулем чи керівником тероборони.


Якщо рішення про вилучення вашого майна для потреб армії вже прийнято, варто подбати про належне документальне оформлення передачі та оцінку відчуженої речі.


Порядок розгляду заяв та здійснення виплат для наступної повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану (затверджено постановою КМУ від 31 жовтня 2012 р. N 998) вимагає складення і встановлює форму Акту про примусове відчуження або вилучення майна.


Майно, що підлягає примусовому відчуженню, оцінюється в порядку, встановленому законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оцінну діяльність. Незалежною оцінкою майна вважається оцінка майна, що проведена суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання.

Суб'єктами оціночної діяльності є:

  • суб'єкти господарювання - зареєстровані в установленому законодавством порядку фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, а також юридичні особи незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності відповідно до цього Закону;

  • органи державної влади та органи місцевого самоврядування, які отримали повноваження на здійснення оціночної діяльності в процесі виконання функцій з управління та розпорядження державним майном та (або) майном, що є у комунальній власності, та у складі яких працюють оцінювачі.

Детальніше про оцінку майна читайте тут.


Виплата повної компенсації здійснюється з Державного бюджету України на підставі заяв колишніх власників поданих до - територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем відчуження майна. Спори, пов'язані з виплатою вирішуються в судовому порядку.


Увага! Примірник акту про примусове відчуження або вилучення майна та документ, що містить висновок про вартість майна має бути вручено під розписку колишньому власнику майна (або його законному представникові). Слідкуйте за дотриманням цієї рекомендації, якщо маєте намір отримати від Держави компенсацію вартості примусово вилученої речі.


Також, варто знати, що описані вище правила не розповсюджуються на дії ворога. Ящо майно крадуть чи примусово вилучають окупанти - намагайтеся документувати їх дії будь яким безпечним для вашого життя і здоров'я способом. Та вірте в перемогу України.


Далі пропонуємо ознайомитися з позицією Міністерства юстиції України в питанні примусового вилучення майна для військових потреб.






Зміни до порядку реєстрації автотранспорту на час воєнного стану.

Кабмін постановою від 13.03.2022 № 273 вніс зміни до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів.


Визначено, що транспортні засоби, які були примусово відчужені або вилучені, а також ті, які придбані на території України або ввезені на територію України на законних підставах у період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, підлягають обов'язковому тимчасовому державному обліку за заявою власника шляхом внесення відповідної інформації до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу.


До заяви власника додаються копія документа, що посвідчує його особу, а також копія акта про примусове відчуження або вилучення майна за зразком згідно з додатком до постанови Кабміну від 31.10.2012 № 998 "Деякі питання здійснення повної компенсації за майно, примусово відчужене в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану" або копія документа, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу.


Оригінал акта про примусове відчуження або вилучення майна чи документа, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу, та документа, що посвідчує особу власника, перевіряються працівником сервісного центру МВС, а їх копії власноруч засвідчуються підписами адміністратора сервісного центру МВС і власником.


На транспортні засоби, які підлягають обов'язковому тимчасовому державному обліку, видаються тимчасові реєстраційні талони, що є дійсними в період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану та протягом дев'яноста діб після його припинення або скасування, та закріплюються нові номерні знаки або номерні знаки, які були в користуванні та на даний час не закріплені за іншими транспортними засобами.


Протягом дев'яноста діб із дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану особи, які експлуатують транспортні засоби, що перебували на обов'язковому тимчасовому державному обліку в період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, зобов'язані здійснити державну реєстрацію транспортних засобів відповідно до вимог Закону "Про дорожній рух" та цього Порядку. У разі встановлення факту обтяження такого транспортного засобу чи подання документів, інформація в яких не відповідає відомостям відповідних державних реєстрів і баз даних під час державної реєстрації, та/або транспортний засіб не зареєстровано протягом дев'яноста діб із дня припинення або скасування дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану, такий транспортний засіб вважається необлікованим.


У разі втрати, викрадення, пошкодження свідоцтва про реєстрацію та/або номерних знаків транспортного засобу, який підлягає обов'язковому тимчасовому державному обліку, на такий транспортний засіб видається тільки тимчасовий реєстраційний талон і закріплюються нові номерні знаки або номерні знаки, які були в користуванні та на даний час не закріплені за іншими транспортними засобами. Інформація про втрату, викрадення, пошкодження свідоцтва про реєстрацію та/або номерних знаків вноситься до Єдиного державного реєстру транспортних засобів та відповідного журналу адміністратором сервісного центру МВС.


Скасування обов'язкового тимчасового державного обліку здійснюється з урахуванням п. 40 Порядку.

Comentários


Пост: Blog2_Post
bottom of page