top of page

Споживачу неякісної продукції виробник відшкодовує завдану шкоду без вини

  • Основа
  • 8 січ. 2022 р.
  • Читати 2 хв

Оновлено: 12 лют. 2022 р.

Досвідчені юристи знають як важко довести вину заподіювача шкоди. Тому важливою рисою європейського і українського підходу до правового регулювання цивільних відносин, пов’язаних з відповідальністю за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції, є запровадження відповідальності виробника без вини.


Товари які ми купуємо (також електроенергія і природний газ) не повинні нести будь-якого ризику для життя, здоров'я, майна споживача і навколишнього природного середовища. Іншими словами, - товари мають бути належної якості. Однак, часом продукція буває фальсифіковано, або виготовлена з порушенням технології, через що завдає шкоди здоров'ю чи майну тих людей, які її використовують.


Відповідальність за таку шкоду виробник несе без вини і незалежно від того чи постраждалий користувач (споживач) перебуває з ним у договірних відносинах. Про це, ще у 2011 році, був прийнятий Закон України “Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції”.


За шкоду заподіяну неякісним товаром відповідає, насамперед, виробник, - бо має повну інформацію про свою продукцію і процеси її виробництва та повинен забезпечувати її безпечність, у той час як постачальник (продавець) продукції такою інформацією не володіє та об’єктивно не спроможний забезпечити безпечність продукції під час її виготовлення. Разом з тим відповідальність без вини за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції, за певних обставин може бути покладена на постачальника (продавця) цієї продукції (наприклад, у випадках, коли виробник відповідної продукції не може бути встановлений). Такий підхід узгоджується з положеннями Директиви 85/374/ЄЕС.


Зверніть увагу, що шкодою, у цьому випадку, вважається завдані внаслідок дефекту в продукції каліцтво, інше ушкодження здоров'я або смерть особи, пошкодження або знищення будь-якого об'єкта права власності, за винятком самої продукції, що має дефект. Тобто, якщо внаслідок дефекту виробництва (наприклад, через пожежу спричинену дефектом з`єднання випускної труби двигуна, який виник внаслідок недбалості при виготовленні автомобіля) згорить дорогий автомобіль - його виробник не нестиме відповідальності за законом “Про відповідальність за шкоду, завдану внаслідок дефекту в продукції” в частині вартості автомобіля. А от, якщо при цьому, постраждає гараж, чи автомобілі припарковані поряд, або люди - це вже відповідальність без вини. Про це детально роз'яснив Верховний Суд (України) у постанові від 25 липня 2019 року у справі №910/12472/18.


Продукція є такою, що має дефект, у разі, коли вона не відповідає рівню безпеки, на яку споживач або користувач має право розраховувати виходячи з усіх обставин, зокрема пов'язаних з розробленням, виробництвом, обігом, транспортуванням, зберіганням, встановленням, технічним обслуговуванням, споживанням, використанням, знищенням (утилізацією, переробкою) цієї продукції, а також наданням застережень та іншої інформації про таку продукцію, у тому числі:

1) представлення продукції споживачеві або користувачеві, включаючи її вигляд, склад, упаковку, маркування та іншу інформацію про продукцію, її споживання, використання та знищення (утилізацію, переробку);

2) використання продукції, яке обґрунтовано можна передбачити;

3) час, коли продукцію було введено в обіг.


Продукція не може вважатися такою, що має дефект, лише з тієї причини, що після її введення в обіг було введено в обіг продукцію кращої якості. Однак, шкода підлягає відшкодуванню, якщо вона завдана протягом десяти років з дня введення в обіг продукції, внаслідок дефекту в якій завдано шкоду, за умови, що потерпілий пред'явив позов до виробника до закінчення цього строку.


У згаданих вище та інших нюансах, які не цікаві пересічному читачеві, але важливі при вирішенні судових спорів у Львові та Львівській області, компетентні юристи “Служби комфорту споживачів”.


Comentarios


Пост: Blog2_Post
bottom of page