Сплячі підприємці за жодних умов не зобов'язані платити ЄСВ бо це - дискримінація.
- Основа
- 4 січ. 2022 р.
- Читати 4 хв
Оновлено: 17 черв. 2022 р.
Якщо ви не здійснювали підприємницької діяльності, а від виконавця, роботодавця чи банку, дізналися про наявність боргу перед податковою в розмірі 40 - 50 тисяч грн. - одразу звертайтеся до адвоката. Він оскаржить стягнення до суду. Навіть, якщо обставини змусили вас заплатити, або державний виконавець вже примусово стягнув кошти - звертайтеся за відшкодуванням. Адже, кожна особа має право на відшкодування матеріальної шкоди та моральної шкоди, завданих їй унаслідок дискримінації.
Станом на сьогоднішній день в Україні зареєстровано багато громадян підприємцями (ФОП), однак в силу тих чи інших обставин такі люди підприємницької діяльності не здійснюють.
Бувають випадки, що людина багато років, окрім того, що не веде жодної діяльності не подає також жодної звітності і впевнена, що жодних боргів перед державою у неї немає. Це є і логічно, але податкові органи часто іншої думки і можуть ощасливити такого ФОП вимогою про сплату боргу з єдиного соціального внеску після чого одразу звертаються за стягненням такого боргу. При цьому таке звернення відбувається не до суду, який мав би встановити чи є у людини борг, а одразу до державної виконавчої служби, адже в силу Закону України “Про виконавче провадження” така вимога являється виконавчим документом та підлягає виконання державними виконавцями.
Після отримання вимоги податкової чи постанови державного виконавця з вимогою сплатити борг, більшість людей вирішують сплатити суму яка вказується податковим органом і не рідко такі суми становлять 40 000 грн, 50 000 грн та більше.
Дехто з таких “сплячих” ФОП задається питанням: “Чи законна така вимога про сплату боргу з ЄСВ?”
Адже часто крім того, що людина не здійснює жодної діяльності як ФОП Протягом багатьох років, вона являється найманим працівником і ЄСВ за таку людину сплачує її роботодавець.
Вимога податкової є незаконною, а сплата боргу людиною на вимогу державного виконавця не є підставою для того, щоб відмовитись від повернення сплачених коштів.
Що робити коли надійшла вимога податкової заплатити гроші за ЄСФ коли ви не займалися підприємництвом?
Одразу звертайтеся до спеціалізованого адвоката.
Слід звернути увагу, що будучи найманим працівником, такий “сплячий” ФОП є застрахованою особою і єдиний внесок за нього нараховує та сплачує роботодавець у розмірі не менше мінімального, що виключає обов’язок по сплаті єдиного внеску Позивачем як фізичною особою-підприємцем.
Необхідними умовами для сплати особою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування є провадження такою особою господарської діяльності та отримання доходу від такої діяльності, який і є базою для нарахування єдиного внеску.
Крім того, Законом України №592-IX, що має назву «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» було внесено зміни у порядок сплати ЄСВ.
Нова ч. 6 цієї статті чітко зазначає, що фізичні особи-підприємці, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального внеску.
Згідно пояснювальної записки до цього закону, зміни спрямовані на усунення дискримінації щодо платників єдиного внеску, зареєстрованих як фізичні особи-підприємці у зв’язку з тим, що норми Закону № 2464-VI містять суперечливі положення щодо окремого кола платників ЄСВ. Така практика є недопустимою, адже відповідно до ст.24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
На дискримінаційність практики подвійного стягнення ЄСВ неодноразово звертають увагу суди. Зокрема, у рішеннях Волинського окружного адміністративного суду від 05.07.2019 по справі №140/1368/19 та від 30.07.2019 по справі №140/1777/19 зазначено наступне: “… Не дотримано справедливої рівноваги між інтересами держави та інтересами особи позивача, оскільки мета сплати єдиного внеску до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування в даних правовідносинах досягається сплатою єдиного внеску роботодавцем. В свою чергу, трактування відповідачем законодавства призвело до необхідності виплати додаткових коштів (зайвих витрат) позивачем із заробітної плати за умови відсутності доходу від відповідної підприємницької діяльності”.
Тому, при отримані вимоги заплатити борг з ЄСВ та штрафи за час коли ви не займалися підприємництвом (не отримували доходу від підприємництва) одразу звертайтеся до адвоката. Такі справи суди майже завжди вирішують на користь заявників. Ціна послуг нашого адвоката становить від 5000 грн.
Що робити коли ви вже помилково заплатили? Чи є шанс повернути гроші?
Порада така ж - звертайтеся до спеціалізованого адвоката. Він допоможе відшкодувати завдану Державою шкоду.
Зверніть увагу на назву згаданого вище Закону України, який дозволив не платити ЄСВ для сплячих ФОП: «Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників».
Лише з назви можна зрозуміти, що Держава на рівні Закону офіційно визнала, що внаслідок неналежного урядування (прийняття законодавства, яке не відповідає легітимній меті) певне коло платників податків зазнали дискримінації з боку державних органів.
Крім того, з пояснювальної записки до проекту Закону № 592-ІХ вбачається, що його прийняття було обумовлено, зокрема, тим, що встановлення обов`язку сплати єдиного соціального внеску без отримання доходу не відповідає легальній меті державного регулювання цього виду відносин та є непослідовним у контексті самого Закону, який визначає об`єктом нарахування єдиного соціального внеску саме отриманий дохід. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.07.2020 у справі № 260/81/19, яка врахована судом у спірних правовідносинах.
Хоча цей Закон і передбачає, що сплачене ЄСВ не підлягає поверненню, але є інший.
Нам в нагоді стане Закон України 6 вересня 2012 року № 5207-VI “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні” стаття 15 якого передбачає, що особа має право на відшкодування матеріальної шкоди та моральної шкоди, завданих їй унаслідок дискримінації. А порядок відшкодування матеріальної шкоди та моральної шкоди визначається Цивільним кодексом України та іншими законами.
Звичайно, що справа про стягнення шкоди завданої добровільною сплатою ЄСВ не така проста як, у згаданому вище випадку, з протидії примусового стягнення. Ваш юрист витратить на неї значно більше часу і має бути фахівцем у сфері стягнення шкоди та податків. Але за своє право завжди варто боротися, а фахівці Служби комфорту споживачів вам допоможуть.
Comments