top of page

Рубікон перейдено! Позиція ГО “Сервіс комфорту споживачів” та партнерів щодо колективного припинення електропостачання мешканцям ЖК Rubicon City у Винниках

  • Owner
  • 1 лют. 2024 р.
  • Читати 4 хв

Оновлено: 20 квіт. 2024 р.

Якщо ви придбали квартиру у новобудові і платите за електроенергію за дорогим тарифом як для промисловості, очевидно, що мова йде про, так званий “розподіл рахунків”. Часом, через не узгодженість в роботі забудовника і обленерго, споживачі стають заручниками через вимкнення електропостачання. Так сталося у місті Винники в ЖК Rubicon City.


 Адвокатське об'єднання "LE"
© підготовлено за сприяння Адвокатського об'єднання "LE"

Ваші витрати на дорогий тариф можна повернути!

Запевняємо, що в ситуації з Rubicon City:

  • Дії забудовника і обленерго шкодять мешканця, тому можна просити суд, в порядку забезпечення позову, про захист прав споживачів, заборонити відключати цілі будинки на майбутнє.

  • Обленерго зловживає від початку видачі техумов, роблячи вигляд ніби немає жодних договірних відносин з мешканцями. Видаючи техумови на живлення багатоквартирного будинку, там розуміли, що кінцевими споживачами будуть мешканці, а не будівельна компанія. Якщо забудовник не виконав технічних умов з підключення ЖК до загальної електромережі, то чому електроенергію відключають до житла? І чому вимагають оплату за дорогим тарифом? Тому на допомогу можна залучити Антимонопольний комітет і вимагати відшкодування завданих збитків через суд. Так! Ваші витрати на дорогий тариф можна повернути! Додатково читайте: Відшкодування шкоди завданої монополістами споживачу в подвійному розмірі.

  • Мешканці квартир не повинні власним коштом купляти різноманітне енергообладнання будинку - це завдання забудовника, яке входить в його зобов'язання продати готове до використання за призначенням житло. Тому їх витрати на купівлю підстанції забудовник повинен повернути. Потрібно обговорювати умови відшкодування.


Вивчити деталі, поговорити зі спеціалістами та опублікувати цей пост - надихнула згуртованість мешканців ЖК Rubicon City, що у Винниках, біля Львова.


“У понеділок, 15 січня, працівники ПрАТ “Львівобленерго” відімкнули електроенергію для мешканців ЖК Rubicon City, що у Винниках, біля Львова. Електрику вимкнули на вимогу ТОВ “Львівенергозбут” через заборгованість компанії забудовника. […] Три будинки лишилися без електрики, автономне опалення, тобто електричні котли, не працюють. […] Борг виник через те, що ПрАТ “Львівобленерго” обліковувало спожиту мешканцями електроенергію за промисловим тарифом, тоді як вони платили за житловим. Різниця в тарифах виникла через те, що забудовник не виконав технічних умов з підключення ЖК до загальної електромережі.” - йдеться у повідомленні LVIV.MEDIA.


“Забудовник «Рубікон Груп» спільно з користувачем земельної ділянки оплатили третину боргу. У «Львівобленерго» пішли назустріч - і сьогодні електропостачання до квартир людей відновили. […] Потрібно максимально оперативно ввести в експлуатацію підстанцію для будинків на вул. Кільцевій у Винниках і перевести мешканців з дорогого тарифу для юросіб на такий, за яким платить звичайне населення. […] Але […] ЛОЕ це буде акцептовано лише у разі стопроцентного погашення заборгованості.” - 18 січня написав у FB заступник міського голови Львова з містобудування Любомир Зубач.


У цій ситуації нашу увагу привернуло таке:

  • ПрАТ “Львівобленерго” обліковувало спожиту мешканцями електроенергію за промисловим тарифом. Тобто в ЛОЕ знали, що електроенергію споживають мешканці квартир, а не компанія-забудовник. Хіба це законно і справедливо?

  • Заступник міського голови Львова стверджує (та, напевно, погоджується), що перевести мешканців з дорогого тарифу для юросіб на такий, за яким платить звичайне населення можливо лише у разі стопроцентного погашення заборгованості забудовника. Хіба це законно і справедливо?

  • Було припинено електропостачання не до окремих квартир - споживачів боржників, а одразу до трьох багатоквартирних будинків житлового комплексу. Таке-собі колективне покарання. Хіба це законно і справедливо?


За відповідями ГО “Сервіс комфорту споживачів” звернулася до наших партнерів - адвокатів, які спеціалізуються на представництві інтересів споживачів у сфері житлово-комунальних послуг.

Адвокат: "Неприпустимо, щоб умовою оплати електроенергії мешканцями за дешевими тарифами було погашення боргів забудовника!".

Адвокат, директор адвокатського об'єднання “ЛІҐАЛ ІНЛАЙТЕН” Неля БУЛАТ вважає неприпустимим, щоб умовою оплати мешканцями квартир за спожиту електроенергію за спеціальними (дешевими) тарифами встановленими для побутових споживачів було погашення боргів забудовника перед Львівобленерго чи Львівенергозбут.


“Чому мешканці мають бути заручниками конфлікту чи непорозуміння між будівельною фірмою та енергопостачальниками?


Зареєстрована декларація про готовність об’єкта (будинку) до експлуатації або сертифікат є підставою для укладення договорів про постачання на прийнятий в експлуатацію об’єкт необхідних для його функціонування ресурсів - води, газу, тепла, електроенергії та оформлення права власності на такий об’єкт.


Підключення закінченого будівництвом об’єкта, прийнятого в експлуатацію, до інженерних мереж здійснюється протягом десяти днів з дня відповідного звернення замовника до осіб, які є власниками відповідних елементів інженерної інфраструктури або здійснюють їх експлуатацію. Це пряма вказівка Закону.


Те, що електропостачання припинили 15 січня, безумовно свідчить, що будинки вже були фізично підключені до мережі розподілу. Тому, залишається питання доступу побутових споживачів, до електромереж Львівобленерго, тобто - укладення договорів з мешканцями.


Важливо розуміти, що питання фізичного підключення і доступу - то різні речі. Фізичне підключення - про технічні умови і будівництво та фізичне зєднання кабелів. А доступ споживачів до громадських електромереж забезпечується через постачальників, шляхом укладення договорів про постачання електричної енергії або універсальної послуги. Комунальні послуги з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії надаються виключно на підставі індивідуальних договорів (див., з цього приводу, рішення Court of Justice of the European Union від 9 жовтня 2008 року, Sabatauskas and Others, C-239/07, EU:C:2008:551, параграф 42).


Отже, будинки про які говоримо фізично підключені до мережі, залишилося лише забезпечити доступ мешканців до електроенергії за доступним тарифом через укладення договору з Львівенергозбут чи іншим енергопостачальником.


На жаль монополісти, на мій погляд, зловживають, а пересічні споживачі та багато юристів не знають про такі особливості національного законодавства наближеного до Європейських стандартів (так званого acquis EU).


Відносини у ситуації як з ЖК Rubicon City врегульовані Інструкцією затвердженою Комісією з регулювання електроенергетики, але її застосовувати слід з урахуванням практики органів Європейського Союзу.


Будемо працювати, допомагати, звертайтесь - підсумувала адвокат Неля.



“Основою цивільних відносин і права загалом є справедливість, добросовісність та розумність. Незалежно від приписів будь яких законів чи підзаконних нормативних актів, ці принципи статті 3 Цивільного кодексу України є однією із фундаментальних засад, спрямованою, на утвердження верховенства права.


Колективне покарання мешканців за борги забудовника (інакше не можна трактувати припинення електроенергії одразу до трьох багатоповерхових будинків в умовах зими), очевидно, суперечать визначеним умовам та є незаконним.

Юристи проекту "Служба комфорту споживачів" будуть допомагати постраждалим мешканцям у відновленні їх прав та справедливості.”.


Якщо ви стикнулися з проблемою нарахування мешканцям електроенергії за промисловим тарифом, будь ласка, звертайтеся до на чи наших партнерів.


Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page