Протидія незаконному стягненню колекторських компаній
- Основа
- 26 січ. 2022 р.
- Читати 4 хв
Оновлено: 12 лют. 2022 р.
Останнім часом компанії які займаються стягнення проблемної заборгованості за кредитами, так звані “Колектори” дедалі частіше вдаються до незаконних способів стягнення коштів за кредитами, оминаючи судову процедуру, що дозволяє їм економити час та кошти і швидко відкривати виконавче провадження.
При відкритті виконавчого провадження виконавець арештовує банківські картки, автомобілі та інше майно. Бачачи це, людина вважає, що ситуація критична і краще сплатити кошти виконавцю, незважаючи на те, що кредит часто був оформлений 5 чи 10 років тому і розмір штрафних санкцій значно перевищує суму самого кредиту, тобто людина йде шляхом найменшого опору і погашає борг при цьому сплачуючи шалену суму додаткових коштів які нараховані як колекторами так і сам виконавцем, адже при відкритті виконавчого провадження виконавець додатково стягує 10% винагороди.
В такій ситуації, адвокати компанії “Служби комфорту споживачів” радять невідкладно звернутися до компетентних юристів, адже в більшості випадків такі стягнення є незаконними.
Нещодавно наші адвокати виграли таку справу для нашого клієнта і крім того, що судовим рішенням було визнано незаконними дії колекторів та нотаріуса, який їм у цьому помагав, суд стягнув на користь нашого клієнта кошти, які він витратив на адвокатів. Тобто клієнт в результаті не поніс жодних витрат і немає боргу перед Колекторами.
Отже давайте розглянемо, що роблять колектори отримуючи борг особи від колишнього кредитора.
І. Шлях отримання прав вимоги Колекторами
В більшості випадків Колектори отримують борг за кредитами особи шляхом купівлі прави вимоги до боржника у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (установа яка займається ліквідацією банків).
Виглядає це приблизно так, що особа для прикладу у 2014 році отримала готівковий кредит у одному із банків підписавши при цьому кредитний договір з представником банку. Такий кредитний договір не посвідчувався у нотаріуса і людина після підписання договору одразу отримала гроші.
Через деякий час банк в якому отримувала гроші людина стає неплатоспроможним і закривається, але в особи залишається непогашений борг перед банком, який переходить до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який в подальшому успішно продає борг особи з дисконтом Колекторам через декілька років.
Колектори починають дзвонити та погрожувати колишньому клієнту банку і багато хто з колишніх позичальників під психологічним тиском повертає гроші (хоча і тут адвокати нашої компанії радять не спішити, а спершу розібратись у ситуації).
У випадку коли особа незважаючи на погрози та тиск не сплатила гроші, у колекторів залишається один законний шлях до повернення боргу - це звернення до суду, але тут і виникають перші труднощі та хитрощі.
ІІ. Поява боргу та виконавчого провадження
Отже, щодо труднощів у Колекторів які виникають з цим боргом. Полягають вони у тому, що чинне законодавство України передбачає строк позовної давності, який становить 3 роки і зі зміною кредитора, тобто у випадку купівлі через 4 чи 5 років колекторською фірмою боргу перед банком він не поновлюється і не переривається. Тобто, якщо кредит був оформлений у 2014 році і повинен був бути повернути у 2015 то строк на звернення до суду закінчується через 3 роки у 2018 році незважаючи на продаж боргу іншій особі.
За звернення до суду потрібно сплатити судовий збір і витрати гроші на доїзд до суду, адже стягувати борг можна лише у суді за місцем знаходження боржника і розуміючи це Колектори вдаються до більш простої схеми яка ніби і нагадує законну, але є явно незаконною.
Хитрість полягає в тому, що Колектори обходячи суд, знаходять дружнього та лояльного приватного нотаріуса десь у місті Київ чи місті Одеса, чи в будь якому іншому, де самі знаходяться, і отримують виконавчий напис нотаріуса.
Тобто приватний нотаріус приймає документ, який називається виконавчим написом та згідно законодавства є виконавчим документом який виконують органи державної виконавчої служби чи приватні виконавці.
В цьому виконавчому написі безапеляційно вказується сума боргу, а за розрахунками Колекторів це сам борг за кредитом, відсотки та штрафні санкції (пені, штрафи та інші) за 5 чи 6 років.
Про видачу нотаріусом такого документу особа звісно ж не здогадується і взнає про борг тільки після того як їй заблокують банківську картку за виконавчим провадженням, вилучать авто на дорозі чи прийде якийсь документ від виконавця.
Закон дозволяє нотаріусу видавати такі виконавчі написи лише у випадку, якщо кредитний договір був оформлений нотаріально та в ньому було передбачено право кредитора звернутись до нотаріуса, а не до суду.
Тому якщо Ви не були в нотаріуса при укладенні кредитного договору, адвокати нашої фірми радять в жодному разі не здаватись, а чим швидше звертатись до суду з оскарженням такого виконавчого напису нотаріуса і наявність виконавчого провадження цьому не має бути перешкодою, адже розрахунок колекторів і побудований на тому, що після арештів майна і інших дій виконавців, боржник злякається і одразу поверне кошти разом з необгрунтованими штрафами.
ІІІ. Зупинення виконавчого провадження
Дії виконавця по відкриттю виконавчого провадження за виконавчим написом нотаріуса є абсолютно законними, але це не привід для того, щоб не оскаржувати сам виконавчий напис.
Адвокати нашої компанії неодноразово отримували у суді ухвали про забезпечення позову відповідно до яких суд зупиняв виконавче провалдження.
Тобто до остаточного розгляду справи про визнання виконавчого напису нотаріуса незаконним, виконавець не вчиняє жодних дій по стягненню коштів і після отримання Вами позитивного рішення суду закриває таке провадження.
ІV. Повернення своїх витрат на процес оскарження виконавчого напису
Адвокати “Служби комфорту споживачів” з радістю допоможуть Вам в оскарженні виконавчого напису нотаріуса до суду, адже неодноразово проходили цей шлях з нашими клієнтами.
Звертаємо Вашу увагу, що після отримання позитивного рішення суду клієнт має право стягнути з Колекторів витрати на правову допомогу які він поніс. Тобто Колектори будуть зобов'язані сплатити кошти саме боржнику і у випадку відмови виконавче провадження буде відкрито проти них, з арештом вже їх рахунків та усього майна.
“Служба комфорту споживачів” нагадує, що споживачі послуг (отримання кредиту є саме послугою) звільняються від сплати судового збору за звернення до суду.
В будь - якому випадку, якщо у Вас виникли запитання компанія “Служба комфорту споживачів” радо надасть Вам більш вичерпну консультацію та в захисті Ваших прав перед Колекторами.
Comments