Програма “єПідтримка” чи єШахрайство з 8 мільярдами гривень ковідної тисячі?
- Основа
- 17 лют. 2022 р.
- Читати 3 хв
Оновлено: 17 черв. 2022 р.
Що змусило нас задати таке запитання? Давайте відслідковуємо офіційні повідомлення. Президент України ініціював програму підтримки бізнесу, який найбільше постраждав під час пандемії. Якщо ви вакциновані двома дозами і маєте сертифікат у застосунку Дія, то зможете отримати 1000 грн від держави і витратити їх на театри, кіно, музеї, спортзали, концерти, книги, внутрішні перевезення. Уряд затвердив порядок надання 1000 гривень для всіх вакцинованих осіб у межах ініціативи Президента «єПідтримка»
А от на сторінці ДІЯ акценти вже розставлені інакше: “Допомога "єПідтримка" надається повністю вакцинованим громадянам України за його бажанням одноразово у розмірі 1000 гривень та у розмірі 500 гривень у разі отримання ними бустерної дози вакцинації від гострої респіраторної хвороби COVID-19.”.
То держава надає допомогу і підтримку: бізнесу чи громадянам? Та чому важлива різниця?
Одразу відповімо на запитання: Чому важлива різниця? Державна допомога надана бізнесу суттєво впливає на конкуренцію, зміцнюючи отримувачів цієї допомоги та прискорює банкрутство тих хто розраховує лише на свої сили. Наслідок - монополізація ринків і утиски прав споживачів. По суті, необгрунтована державна допомога спричиняє до корупції і бідності населення. Саме тому така допомога в світі суворо регламентується і підлягає жорсткому контролю громадянським суспільством.
В Україні правові засади проведення моніторингу державної допомоги суб’єктам господарювання, здійснення контролю за допустимістю такої допомоги для конкуренції, спрямований на забезпечення захисту та розвитку конкуренції, підвищення прозорості функціонування системи державної допомоги та дотримання міжнародних зобов’язань України у сфері державної допомоги встановлює Закон Про державну допомогу суб’єктам господарювання.
Якщо за результатами розгляду справи про державну допомогу, розпочатої внаслідок перевірки інформації про незаконну державну допомогу, Уповноважений орган прийняв рішення про визнання державної допомоги недопустимою для конкуренції, така допомога підлягає припиненню та поверненню.

Поверненню підлягає навіть незаконна допомога нада на виконання Закону!!! - це важлива заувага для того, щоб зрозуміти наскільки шкідливими є обґрунтоване втручання чиновників в справи бізнесу.
Основним контролером за правомірністю рішень представників влади з розпорядження громадськими грощима для підтримки бізнесу є Антимонопольний комітет України.

Але він самоусунувся від виконання цих функцій, прийнявши розпорядження від 29.04.2021 № 10-рп «Про звільнення від обов’язку повідомлення державної допомоги, що спрямована на подолання наслідків, спричинених коронавірусною хворобою COVID-19», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 12 травня 2021 року за № 626/36248.
В тойже час виплати вразливим верствам населення називають пільгами та субсидіями, або допомогою по безробіттю і підтримуються скрізь у світі.

То чи не ховає Уряд, за ширмою виплат населенню, незаконної державної допомоги бізнесу?
Спробуємо розібратися, звернувшись до офіційних документів, а саме: постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 р. №1272 “Деякі питання надання допомоги в рамках Програми “єПідтримка””.
Одразу нас чекає “неприємний сюрприз”: 1. Допомога в рамках Програми “єПідтримка” є державною допомогою, яка надається отримувачам допомоги, визначеним пунктом 2 цього Порядку за рахунок коштів державного бюджету… 2. Отримувачем допомоги є фізична особа - громадянин України…
Висновок: За офіційною версією нормативного документа отримувачем допомоги є громадяни.
Але це не кінець історії... Хіба можна не послухати Президента України, який ініціював програму підтримки бізнесу?
Тому, в постанові №1272 вказано, що громадяни можуть використати отримані справжні (а не віртуальні, як, часом, про це намагаються сказати чиновники) гроші виключно на ті цілі, які визначив Кабмін. При цьому, напрямки використання строго контролюються технічними засобами.
Уперше у світі технічно реалізується подібний проект, - вихваляють на Урядовому порталі незаконне втручання у приватну власність кожного з нас.
Чому незаконне?
Бо ніхто не має права вказувати, що робити з вашими грошима. Так в Конституції України написано. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Хтось скаже, що держава - благодійник, а ми ще й скаржимося. Ні! Ми не скаржимося. А урядовці і Президент не благодійники. Наші аргументи є вище, в розділі про незаконну державну допомогу. Також, про те, чому споживачам треба все детально, зрозуміло і чесно пояснювати, читайте в матеріалі "Хто такий споживач і чому йому має бути комфортно?".
Тому, якщо ви підприємець, бізнес якого постраждав від незаконного розпорядження державою восьми мільярдами гривень, або звичайна людина, яка не хоче миритися з свавіллям і маніпулюванням влади - звертайтеся до наших юристів та адвокатів у Львові.
Comentarios