top of page

Про відповідальність за шкоду спричинену домашніми собаками.

  • Основа
  • 17 лют. 2022 р.
  • Читати 4 хв

Ти завжди відповідаєш за тих, кого приручив, - сказав лис до маленького принца. Це універсальне правило моральної поведінки закріплено в цивільному законодавстві про порядок відшкодування шкоди. Домашні тварини прирівнюються до речей, а діяльність з їх утримання, часом, має ознаки підвищеної небезпеки для оточуючих. Найчастіше шкоди завдають собаки: або сусідську курку задушать, або ж за ногу, чи руку перехожого вкусять.

Якщо майнові суперечка про доходять до суду, то, найперше, потрібно з'ясувати вид і породу тварини:

Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» дозволяє утримувати домашніх тварин - у вільному вигулі на ізольованій, добре огородженій території (в ізольованому приміщенні) на прив'язі або без неї. При супроводженні домашніх тварин не допускається залишати їх без нагляду. Обов'язковим наявність повідка для здійснення вигулу собак та інших домашніх тварин, які можуть становити небезпеку для життя чи здоров’я людини, поза місцем постійного утримання таких тварин, а також намордника на собаках порід, що включені до Переліку небезпечних порід собак, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 р. №1164.

Собака породи Кане-корсо, яка 12.07.2019 у Львові на території «Духовної семінарії» покусала перехожу якраз віднесене до Переліку небезпечних порід собак, тому її вигул у громадському місці дозволено виключно в наморднику. Власника цієї собаки оштрафували на 85 грн. і конфіскували пса. А потерпіла відсудила 10 000 грн. компенсації завдані моральні страждання. Суддяне вдавався в аналіз породи, а мотивував своє рішення загальними підставами для відшкодування шкоди, про це дивись тут.

У іншій справі, за участю собаки породи Алабай, суд вказав, що у відповідності до вимог ч. 1, 2 ст. 1187 ЦК України, джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб. Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку. Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки, відповідає за завдану шкоду, якщо вона не доведе, що шкоди було завдано внаслідок непереборної сили або умислу потерпілого. Деталі можна прочитати тут.

Яка порода? Щоб дізнатися чи відноситься та чи інша порода собаки до службових чи бійцівських слід запитати спеціаліста-кінолога. Не потрібно проводити дорогих експертиз чи досліджень, на поясненнях спеціаліста можуть базуватися навіть вироки у кримінальних справах, про що можна переконатися тут.

Якщо ми вже згадали про вироки, то варто пам'ятати, що дії вашого чотирилапого друга можуть спричинити не лише до символічного штрафу в розмірі 85 грн, а й - до кримінальної відповідальності господаря.

У випадках, коли особа, яка позбавила потерпілого життя чи заподіяла йому тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своїх дій чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення (злочинна самовпевненість), або ж не передбачала можливості настання таких наслідків, хоча повинна була й могла їх передбачити (злочинна недбалість), її дії слід розглядати як вбивство через необережність чи заподіяння необережного тяжкого або середньої тяжкості тілесне ушкодження. Ще раз згадайте фразу: “Ти завжди відповідаєш за тих, кого приручив.”. Злочинцем буде господар, а пес - знаряддям злочину.

Обов'язкове страхування цивільної відповідальності власників собак. Обов'язкове страхування відповідальності власників собак за шкоду, яка може бути заподіяна третім особам передбачено пункту 28 частини першої статті 7 Закону України "Про страхування". Порядок і правила такого страхування врегульовані постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2002 р. N 944.

Відшкодуванню підлягає пряма шкода, заподіяна третій особі внаслідок агресивної та/або непередбачуваної дії собаки, якщо має місце причинний зв'язок між цією дією собаки і заподіяною нею шкодою. Розмір шкоди визначається в установленому законодавством порядку.

  • Відповідно до ст. 6 цього Порядку передбачене відшкодування: у разі відшкодування спадкоємцям особи, яка померла внаслідок страхового випадку, – 11 000 гривень;

  • у разі призначення потерпілій фізичній особі I, II або III групи інвалідності – відповідно 8 250, 5 500, 2 750 гривень;

  • за кожний день непрацездатності потерпілої фізичної особи, розладу здоров’я у дитини – 20 гривень, але не більш як 2 500 гривень;

  • у разі пошкодження (знищення) майна третьої особи – у розмірі його балансової вартості, але не більш як 30 000 гривень. У разі відсутності балансової вартості майна його розмір встановлюється страховиком за домовленістю з третьою особою, але не більш як 30 000 гривень. Якщо така домовленість не була досягнута, розмір збитків встановлюється за рішенням суду. У разі часткового пошкодження майна для виплати страхового відшкодування оцінюється вартість майна, що підлягає заміні або відновленню (вартість відновлення), у визначеному законодавством порядку.

Однак, обов'язковому страхуванню підлягає шкода лише за переліком порід, визначених Кабінетом Міністрів України в постанові від 10 листопада 2021 р. № 1164 “Деякі питання щодо небезпечних порід собак”.

Наші “герої” Кане-корсу і Алабай внесені до цього переліку, але у судових справах спричинених їх діями немає жодного слова про страхування. Очевидно, що норми про обов'язкове страхування відповідальності власників собак в Україні залишаються декларативними. Однією з причин цього є відсутність об'єднання страховиків на зразок “Моторне (транспортне) страхове бюро України” та відсутність дієвого контролю.

Comentarios


Пост: Blog2_Post
bottom of page