Обмеження дієздатності особи або визнання особи недієздатною
- Основа
- 4 січ. 2022
- Читати 5 хв
Оновлено: 12 лют. 2022
Близький родич може звернутись до суду із заявою про обмеження дієздатності такої особи або позбавлення такої особи дієздатності. Варто пояснити, що цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Обмежити цивільну дієздатність фізичної особи може тільки суд, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Нещодавно до нас звернулись батьки однієї молодої дівчини, яка потрапила в халепу з банківською установою. Дитина, маючи психічні розлади, оформила кредитну картку та потратила їх. В подальшому банк почав надсилати претензії про повернення коштів чим ще більше ускладнив психічний стан позичальника. В результаті, після довгих переговорів з кредитором, конфліктна ситуація була вирішина.
Але таким ситуаціям можна запобігти та вберегти свою близьку людину та себе від можливих неприємностей зумовлених вчиненням особою дій значення яких в силу психічного захворювання вона не розуміє, або розуміє не в повному обсязі.
Близький родич може звернутись до суду із заявою про обмеження дієздатності такої особи або позбавлення такої особи дієздатності. Варто пояснити, що Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними.
Обмежити цивільну дієздатність фізичної особи може тільки суд, якщо вона страждає на психічний розлад, який істотно впливає на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Також суд може обмежити цивільну дієздатність фізичної особи, якщо вона зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо і тим ставить себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.
Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Між обмеженням дієздатності та визнання особи недієздатною існує різниця яка залежить від захворювання та його тяжкості.
Отже, Ви маєте на утриманні близького родича, який чи яка має психічні захворювання у зв'язку з якими не розуміє значення своїх дій і Вас це турбує. Тоді Вам необхідно подати заяву до суду про обмеження (позбавлення) дієздатності такої особи.
Хочемо одразу пояснити, що такі дії можуть вживатись тільки в виняткових випадках і Ваша заява буде ретельно перевірятись судом, тому перед зверненням до суду необхідно підготуватись та проконсультуватись з компетентним адвокатом.
Такі заяви розглядаються районним судом за місцем проживання хворої особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у наркологічному або психіатричному закладі - за місцезнаходженням цього закладу.
Ваша заява буде розглядатись одним суддею та двома присяжними. Присяжні це люди які не являються постійними працівниками суду, але залучаються до окремих категорій справ для здійснення правосуддя разом із суддею. Участь присяжних в даній категорії справ на нашу думку направлена на здійснення своєрідного контролю за процесом та направлена на уникнення зловживань родичами і недопущення позбавлення здорової людини дієздатності.
У заяві про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи мають бути викладені обставини, що свідчать про психічний розлад, істотно впливають на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, чи обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких фізична особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо, поставила себе чи свою сім'ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов'язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.
Після прийняття заяви суд, за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи, призначить для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу. Яка має підтвердити Ваші пояснення та доводи і встановити чи може особа усвідомлювати свої дії.
У виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу.
Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров'я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа.
Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров'я.
Для визначення фактичної можливості такої особи з'явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.
Сілд зазначити, що держава захищає та сприяє хворим на психічні розлади людям, а тому судові витрати, пов'язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави. Тобто за звернення до суду Вам не потрібно сплачувати судовий збір.
Однак, пам'ятайте, що Суд, установивши, що заявник діяв недобросовісно без достатньої для цього підстави, стягує із заявника всі судові витрати.
Отже далі якщо є відповідний висновок судово-психіатричної експертизи суд ухвалює рішення.
Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна, яким можете бути і Ви.
Варто наголосити увагу на тому, що такі обмеження приймаються судом не назавжди і у випадку одужання особи чи покращення її стану за Вашою ж заявою суд може скасувати прийняте рішення про обмеження дієздатності особи чи позбавлення особи такої дієздатності.
Скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім'ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Наслідком обмеження дієздатності особи буде те, що така особа може самостійно вчиняти лише дрібні побутові правочини.
Правочини щодо розпорядження майном та інші правочини, що виходять за межі дрібних побутових, вчиняються особою, цивільна дієздатність якої обмежена, за згодою піклувальника.
Одержання заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів особи, цивільна дієздатність якої обмежена, та розпоряджання ними здійснюються піклувальником. Піклувальник може письмово дозволити фізичній особі, цивільна дієздатність якої обмежена, самостійно отримувати заробіток, пенсію, стипендію, інші доходи та розпоряджатися ними.
У випадку ж визнання особи недієздатною недієздатна фізична особа не має права вчиняти будь-якого правочину. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун.
Правочини вчиненні щодо розпорядження имайном чи інші, які виходять за межі дрібних які укладені без згоди опікуна чи піклувальника можуть бути в подальшому визнані судом недійсними.
Таким чином обмеживши дієздатність особи чи позбавивши її такої дієздатності Ви зможете уберегти себе від негативних наслідків зумовлених діями хворої особи, зможете розпоряджатись її коштами в її інтересах, що буде сприяти швидкому одужанню особи та Вашому спокої за неї.
Ми б хотіли, щоб усі Ваші близькі були завжди здоровими та Вам не було потрібно нашої допомоги, але якщо вже так сталось, що Вам потрібна допомога у цьому питанні, наші адвокати та юристи завжди проконсультують Вас та допоможуть пройти цей нелегкий шлях максимально комфортно для Вас.
Comentarios