top of page

Наркотики - поїзд - смерть - виплати батькам - справедливість.

  • Owner
  • 12 лют. 2022 р.
  • Читати 3 хв

Оновлено: 13 лют. 2022 р.

20-річного хлопця, якого у стані наркотичного сп’яніння на смерть збив поїзд у місті Сколе. Суд зобов’язав «Укрзалізницю» виплатити кожному з батьків по 150 тис. грн завданої моральної шкоди, попри відсутність провини працівників залізниці у цій ДТП. Читачі zaxid.net негативно віднеслися до такого рішення судді і позивачів, прокоментувавши новину, переважно, так: “Суддю на мило.”. “Притягнути батьків до відповідальності, за нанесення моральної шкоди залізниці.”. Але чи справедливо критикують суд і батьків?


У цій публікації нас, найперше, здивували дії журналістів, які:

  • акцентували увагу на тому, що загиблий “перебував у стані наркотичного сп’яніння” і

  • не пояснили чому суд дійшов висновку, що «відсутність вини працівників залізниці та закриття кримінального провадження не звільняє відповідача від обов’язку відшкодувати моральну шкоду».

Можливо, через це - з'явився шквал коментарів з негативною оцінкою рішення суду та дій загиблого і його батьків. А, можливо, через те, що суспільство досі не сприймає наркоманізм і алкоголізм, як хворобу.



Обережно поїзд. Або “суддя НЕ на мило”. Чому суд прийняв таке рішення?

В публікації “ЛЕП та газопроводи є джерелом підвищеної небезпеки. Що це означає для споживачів?” ми пояснювали, що шкода (в т.ч. смерть) підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її завдала незалежно від наявності її вини, якщо це було наслідком дії джерела підвищеної небезпеки.


Залізничні колії та поїзди на них є тим самим джерелом підвищеної небезпеки.


Суд аргументував своє рішення, посиланням на практику Верховного суду Верховний Суд у своїй постанові від 21.04.2021 року у справі № 450/4163/18 зазначив, що особливістю відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки (крім випадку відшкодування шкоди, завданої внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки), є те, що володілець такого джерела зобов`язаний відшкодувати завдану шкоду незалежно від його вини. Разом із цим відповідальність за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки, має свої межі, за якими відповідальність виключається. До них належать непереборна сила та умисел потерпілого. Обов`язок доведення умислу потерпілого або наявності непереборної сили законом покладається також на володільця джерела підвищеної небезпеки, оскільки діє цивільно-правова презумпція заподіювача шкоди. У той же час, чинне законодавство не передбачає такої підстави для звільнення від відповідальності в частині відшкодування моральної шкоди власника джерела підвищеної небезпеки, як вина потерпілого.


Наркотики - зло, залежність і хвороба. Але це не означає, що злом є наркотично залежна людина.

Судом враховано, що загиблий перебував у стані наркотичного сп`яніння, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що хоча потерпілий, перебуваючи в такому стані, очевидно знаючи про небезпечність перебування на пероні залізничного переїзду та не реагуючи на попереджувальні сигнали великої та малої гучності, все ж таки належним чином не усвідомлюв всієї навколишньої обстановки, але певна частини вини у випадку, який стався, є і в діях останнього.


Відтак, у даному випадку, суд вважав за доцільне врахувати норми частини 2 статті 1193 ЦК України, згідно якої якщо груба необережність потерпілого сприяла виникненню або збільшенню шкоди, то залежно від ступеня вини потерпілого (а в разі вини особи, яка завдала шкоди, - також залежно від ступеня її вини) розмір відшкодування зменшується, якщо інше не встановлено законом.

З повним текстом рішення Сколівського суду можна ознайомитися тут.


Ще трохи про вплив наркотиків і ставлення до наркозалежних.

Християнам добре відома притча Ісуса Христа про блудного сина. Пригадайте відповідь батька старшому сину на його дорікання: «Ти завжди зо мною, дитино, і все моє то твоє! Веселитись та тішитись треба було, бо цей брат твій був мертвий і ожив, був пропав і знайшовся!».

Межа між свідомим вибором згубної поведінки і залежністю настільки тонка, що її ніколи не можна визначити достеменно. Але в суспільстві найбільшою цінністю є не золото, а - людина.


В коментарях легко написати: “притягнути батьків до відповідальності”, але вже важче поцікавитися: “що таке “метадон”?”, щоб дізнатися, що це лікарський засіб яким в Україні, зокрема, лікують наркозалежність. Але він є й один із найбільш розповсюджених засобів вуличної наркоманії, ломка від якого триваліша, ніж від інших опіоїдів. А ще важче спитати себе: “чому загиблий хлопець вживав цей припарат?”.


Не слід забувати, що наркоманія офіційно в світі і в Україні вважається хворобою. У Міжнародній класифікації хвороб усі види залежності від психоактивних речовин (ПАР) кодуються в рамках діагностичного модуля F10 F19, що об'єднує «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин».


На щастя, в нашому суспільстві беззастережний осуд наркозалежних людей не є панівною думкою. Гуманний підхід держави відображається і в правових нормах.


В Україні передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту.


Проте, передбачається й варіант звільнення від відповідальності:

  • у випадку притягнення до адміністративної відповідальності, звільняється особа, що добровільно здала наркотичні засоби або психотропні речовини, які були у неї в невеликих розмірах і які вона виробила, виготовила, придбала, зберігала, перевозила, пересилала без мети збуту,

  • у випадку притягнення до кримінальної відповідальності, - особа, яка добровільно звернеться до лікувального закладу і почне лікування від наркоманії (тут головне, не залучати до протиправної діяльності інших).

Якщо ви чи ваші рідні опинилися в непростій життєвій ситуації, коли навколо похмурі обличчя і негативні коментарі у вашу адресу - звертайтеся до фахівців Служби комфорту споживачів. Тому що ми розуміємо "Хто такий споживач і чому йому має бути комфортно?".


Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page