Майданчик АТ «Оператор ринку» відкритий для торгівлі гарантіями походження «зеленої» енергії
- Owner
- 11 жовт. 2024 р.
- Читати 2 хв
АТ «Оператор ринку» відкрив майданчик для торгівлі гарантіями походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, і запрошує виробників «зеленої» енергії та покупців – бізнес, який зацікавлений у сталому розвитку за принципами ESG*, ініціювати перші торги.
Гарантії походження – це європейський механізм віртуального маркування енергії. В Україні торгівля ними впроваджується в рамках імплементації Директив ЄС про стимулювання використання енергії з відновлюваних джерел (RED).
Для чого потрібні "Гарантії походження" (Guarantees of origin або GO) електроенерії ми розказуємо у "Гарантії походження: механізм, який допомагає "зеленій" енергетиці знайти своїх відповідальних споживачів".
В купівлі гарантій походження може бути зацікавлений український бізнес та компанії іноземного походження, які для виробництва товарів і послуг використовують електричну енергію, та підтримують цілі скорочення викидів парникових газів і боротьбу зі зміною клімату. Це також підприємства, установи, та навіть фізичні особи, що прагнуть бути у тренді «зеленої» трансформації.
Торгівля гарантіями походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, на майданчику АТ «Оператор ринку» здійснюватиметься стандартизованими та спеціальними продуктами, в основі яких прозоре ціноутворення. Для продавців та покупців гарантій походження будуть доступні два види торгів: безперервні та індивідуальні.
Після купівлі гарантії походження покупець-споживач має погасити (активувати) її у Реєстрі гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, адміністрування якого здійснює НКРЕКП. Після цього куплена гарантія походження виводиться з обігу та є підтвердженням того, що покупець використовує для виробництва товарів чи послуг «зелену» енергію.

* ESG (англ. Environmental, Social and Corporate Governance) – це концепція, яка оцінює діяльність компаній за трьома ключовими критеріями:
Environmental (Екологічні фактори). Оцінює вплив компанії на довкілля, включаючи використання природних ресурсів, викиди парникових газів, управління відходами та енергоефективність.
Social (Соціальні фактори). Охоплює відносини компанії з працівниками, споживачами, постачальниками та суспільством загалом. Включає такі аспекти, як дотримання прав людини, безпека праці, інклюзивність, відповідальність перед споживачами.
Governance (Корпоративне управління). Включає структуру управління компанією, прозорість у прийнятті рішень, дотримання етичних стандартів, боротьбу з корупцією та взаємодію з акціонерами.
ESG використовується для оцінки стійкості та соціальної відповідальності компаній, особливо з точки зору інвесторів і споживачів, які прагнуть підтримувати етичні та екологічно відповідальні практики.
Comments