Кошти сплачені комунальним службам (за газ, електроенергію) під загрозою відключення можна повернути.
- Owner
- 15 трав. 2024 р.
- Читати 2 хв
Типовою є ситуація, коли електрики чи газовики виявляють певні недоліки в роботі системи, фактично звинувачують споживача у крадіжці енергоресурсу і нараховують значні суми за позаоблікове споживання чи інші порушення. Надалі від споживача вимагають “добровільно” сплатити ці нарахування під загрозою припинення газо - чи електропостачання.
Якщо ви опинилися в такій ситуації і “добровільно” сплатили, щоб не відключали - кошти сплачені комунальним службам під загрозою відключення можна повернути. А у випадку доведення зловживання комунальниками монопольним становищем - повернути в подвійному розмірі.
Надихаючою у відновлені справедливості є судова справа за позовом Боєчко Геннадій Богданович до ПрАТ "ДТЕК Київські регіональні електромережі" про витребування майна з чужого незаконного володіння.
У ній електромережі виставили споживачу рахунок на 396 931,87 грн. Пояснили, що “уклавши договір у 2012 році з позивачем, відповідальна особа відповідача не внесла дані щодо коефіцієнту трансформації 20, а тому після виявлення невідповідності було виконано перерахунок , починаючи з 2012 року і виставлено суму до сплати 396 931,90 грн.”. Та, не дочекавшись розгляду судового спору про незаконність своїх дій, вимагали оплати під загрозо припинення електропостачання.
02.12.2019 року, в морозну пору, таке відключення відповідачем було здійснено, внаслідок чого позивач вимушений був на незаконну вимогу відповідача сплатити виставлений відповідачем рахунок за електроенергію.
Але Геннадій Богданович “не опустив рук” та добився в судді визнання нарахувань незаконними і стягнення з електромережі сплачених коштів, в порядку витребування майна з чужого незаконного володіння.
В той же час, суд відмовив у стягненні моральної шкоди, через не доведення її розміру та факту заподіяння моральних страждань через відключення електропостачання в зимовий період. Така позиція суддів щодо моральної шкоди викликає явну незгоду, але, одночасно, є нагадуванням юристам, що не слід нехтувати питанням доказування навіть у, здавалося б, очевидних. випадках.
З текстом судових рішень у коментованій справі можна ознайомитися за посиланнями:
На завершення, хочемо окремо зауважити, що у подібних випадках можна не лише просити стягнення сплачених коштів, в порядку витребування майна з чужого незаконного володіння, а й вимагати відшкодування шкоди у подвійному розмірі. Про це детальніше можна прочитати в нашому матеріалі “Відшкодування шкоди завданої монополістами споживачу в подвійному розмірі”.
Comments