top of page

Квитанція за газ спожитий в травні 2022: кому платити?

  • Owner
  • 20 черв. 2022 р.
  • Читати 3 хв

Оновлено: 24 черв. 2022 р.

Сумлінні споживачі зауважили, що вже минула половина червня, а їм ще не надали платіжок (рахунків, квитанцій) за природний газ спожитий в травні 2022 року, а також за послуги з розподілу. Офіційної інформації від операторів ГРМ і Збутів (принаймі на їх сайтах) немає. Тому наші спеціалісти спробували самостійно розібратися кому і за який період платити.


17 червня 2022 року Газопостачальна компанія “Нафтогаз України” (не плутати з НАК “Нафтогаз Україна”- це різні компанії), що виставляє рахунки в електронному кабінеті з 20 червня, а паперові квитанції почнуть розносити працівники Укрпошти після 25 червня 2022 року. При цьому компанія просить повідомляти про виставлені рахунки за травень від попереднього постачальника на електронну скриньку.


В пересічного споживача може скластися враження, що платити слід лише новому постачальнику. Але це - не так.

Схоже, що в червні споживачі фізичні особи (населення) отримають три рахунки “за газ” від:

  • попереднього постачальника (Газзбуту) - на сплату боргів за газ спожитий до березня 2022 року, включно;

  • нового постачальника (ГК “Нафтогаз України”) - за газ спожитий, починаючи з травня 2022 року;

  • оператора ГРМ (обл- та міськгази) - за послуги з розподілу природного газу.


Монополія РГК змінюється монополією Нафтогаз.

Чи надалі рахунки з газ і за розподіл надходитимуть одночасно, надруковані на одному аркуші папері - невідомо. Таку опцію було технічно можливо реалізувати, коли постачальник і облгаз входили в одну групу компанії, наприклад, РГК. Теоретично, так зможуть продовжити робити, якщо буде на практиці завершена передача акцій облгазів в управління АТ “ДАТ “Чорноморнафтогаз”. Тоді знову постачання й розподіл природного газу перейдуть до рук однієї групи, цього разу - групи Нафтогаз.


Попри всі намагання ідеологів заміни монополії приватної РГК на державну монополію Нафтогаз показати ці процеси в світлі боротьби з олігархами і допомоги наседення підчас війни, монополія залишається монополією. Хто такі монополісти? Та чому від них слід захищати? - ми розказували в однойменній статті.


Незважаючи на “радість” від переходу діяльності з постачання і розподілу газу до державної компанії, такі дії суперечать принципам роз'єднання діяльності з видобутку, транспортування, розподілу і постачання природного газу задекларованим в Законі України “Про ринок природного газу”, Угоді про асоціації з ЄС і, так званому, Третьому енергетичному пакету ЄС. Як це вплине на євроінтеграційні наміри України ми побачимо згодом.


Повернімося до рахунків за газ.

Три найпоширеніші запитання споживачів і відповід на них звучать так.


Чи потрібно в червні оплачувати рахунки попереднього постачальника (Газзбуту)? Так - потрібно. Але ми радимо звіритися з показами лічильника, які вказані в квитанціях. Тому, що той показник, який був зафіксований в квитанції за березень 2022 ви ще зобов'язані оплатити попередньому постачальнику.


Чому потрібно платити по квитанціях, які прийдуть до Нафтогазу? Вже є доконаним фактом, що ваші попередні постачальники газу, починаючи з травня 2022 року не змогли отримати від держави дешевого ресурсу природного газу для його поставки населенню по 7,96 грн в межах процедури ПСО - покладання спеціальних зобов’язань.


Тому споживачі постачальників, які працюють під брендом «ТВІЙ ГАЗЗБУТ» і ТОВ «Одесагаз-Постачання» і робили оплати через 104.ua, отримають рахунки за травень від ГК «Нафтогаз України». Укладати додаткові договори не потрібно, адже перехід відбувся автоматично на підставі наказу міністерства енергетики України №198 від 08.06.2022 року.


Чи платити рахунки виставлені облгазами? Так - треба платити. Ціна газу від постачальників не включає вартість доставки (розподілу) безпосередньо до вашого дому чи іншого об'єкта. Тому за цю послугу слід окремо платити операторам ГРМ (облгазу чи міськгазу). При цьому така плата має ознаки абонентської і не залежить від обсягу безпосереднього споживання.


Плата за розподіл газу не нараховується лише, якщо ваш об'єкт фізично відєднаний від міської газорозподільної мережі та розірваний договір на розподіл.


Однак, приймаючи рішення про розірвання договору на розподіл, радимо добре зважити всі “за” і “проти”. Тому що повторне підключення газу буде за процедурою нового приєднання, починаючи з отримання технічних умов і виготовлення проекту за новими, діючими будівельними нормами і вимогами з техніки безпеки. Плата за стандартне приєднання до ГРМ починається від 11,7 тисяч грн.


За деталями звертайтеся до наших адвокатів у Львові.

Commentaires


Пост: Blog2_Post
bottom of page