top of page

Захист прав споживачів: оцінка Європейської Комісії щодо України у 2024 році

  • Owner
  • 28 груд. 2024 р.
  • Читати 2 хв
Захист прав споживачів: оцінка Європейської Комісії щодо України у 2024 році

Захист прав споживачів є важливою складовою євроінтеграційних процесів України. У щорічному звіті Європейської Комісії відзначено актуальний стан законодавчої бази України та проблеми з її реалізацією.


Горизонтальні аспекти захисту прав споживачів

Дія закону «Про захист прав споживачів» в Україні частково узгоджена з нормами ЄС у сфері споживчих прав, включаючи нечесні контрактні умови, нечесні комерційні практики та правильне зазначення цін. Норми закону також торкаються таких сфер, як пакетні подорожі, продаж товарів, цифровий контент та представницькі дії.


Представницькі дії — це юридичні дії, які здійснюються від імені та в інтересах групи осіб або окремих споживачів, щоб захистити їхні права у разі порушення. У контексті права ЄС представницькі дії включають:

  1. Колективні позови: судовий механізм, який дозволяє уповноваженим організаціям представляти інтереси групи споживачів у разі порушення їхніх прав.

  2. Дії на випередження: вимоги до компаній припинити незаконні практики, такі як нечесна реклама.

  3. Відшкодування збитків: представництво у суді для отримання компенсації за шкоду, заподіяну споживачам.


Ця практика регулюється Директивою ЄС про представницькі позови (Directive (EU) 2020/1828), яка зобов'язує держави-учасниці створювати умови для ефективного захисту споживачів через уповноважені організації. В Україні такі механізми потребують розвитку для гармонізації з європейськими стандартами.


Реалізація та забезпечення

Україна поки що має обмежену відповідність нормам ЄС щодо співпраці між національними органами з питань захисту прав споживачів, а також у сфері альтернативного вирішення спорів.


Забезпечення безпеки продукції

Національне законодавство України лише частково узгоджене з Регламентом ЄС щодо нагляду за ринком і загальної безпеки продукції. З квітня 2024 року перевірки ринкового нагляду поступово відновлюються, але охоплюють лише вибрані види продукції. Для забезпечення безпеки споживачів важливо відновити нагляд за всіма секторами продукції.


Чому це важливо?

Гармонізація українського законодавства з актами ЄС є не лише вимогою євроінтеграції, але й забезпечує вищий рівень захисту споживачів. Споживачі повинні мати доступ до безпечних товарів і послуг, прозорих контрактних умов і ефективного захисту своїх прав у разі порушень.

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page