top of page

Адвокат у Львові розповідає про особливості трудових відносин в період воєнного стану

  • Основа
  • 23 трав. 2022 р.
  • Читати 5 хв

Оновлено: 15 черв. 2022 р.

Останнім часом до адвокатів нашої компанії звертались декілька вимушено переміщених осіб, які у зв’язку з військовими діями на територіях в яких вони проживають, змушені були покинути домівку та переїхати на Львівщину. У зв’язку з цим, люди залишили робочі місця будучи в трудових відносинах з підприємствами та організаціями, а тому їх турбує питання, що буде після їх повернення, чи зможуть повернутись вони до своїх робочих місць та чи не будуть звільнені у зв’язку з прогулом.


Спробуємо коротко розібратись в даній ситуації.


15 березня 2022 року Президентом України було підписано Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» який врегулював відносини між роботодавцями та працівниками забезпечуючи інтереси обох сторін. Отже, які особливості трудових відносин визначені вищезгаданим Законом!?

Прийом тимчасових працівників без звільнення основних.

Перше на, що варто звернути увагу це те, що з метою оперативного залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме, роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника.


Таким чином, якщо Ви чи Ваші близькі змушені були залишити робочі місця, на Ваше місце у період дії воєнного стану або на період Вашої відсутності може бути оформлено на роботу іншу людину.


Право на екстрене звільнення без двотижневого попередження роботодавця.

Наступним важливим моментом є те, що у зв'язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров'я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури).


Тобто Ви маєте право звільнитись з роботи повідомивши про строк звільнення роботодавця. 14 денний термін не застосовується.


Звільнення під час відпустки чи лікарняного.

Варто також звернути увагу і на той факт, що у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки, чого в мирний час робити роботодавець не міг.


Збільшення норм тривалості роботи і зменшення часу відпочинку працівниказа погодженням з військовою владою.

Слід зазначити, що цим Законом збільшено тривалість робочого часу, а саме нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не може перевищувати 60 годин на тиждень.


Для працівників, яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу не може перевищувати 50 годин на тиждень.


П'ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем за рішенням військового командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення).


Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначається роботодавцем.


Тривалість щотижневого безперервного відпочинку може бути скорочена до 24 годин.

У період дії воєнного стану не застосовуються норми щодо тривалості роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів, а також щодо святкових і неробочих днів.


Право відмовити працівнику у наданні відпустки.

Важливо звернути увагу і на порядок надання відпусток, оскільки цим Законом визначено, що на період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.


У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури.


Право на необмежену відпустку “за власний рахунок”.

Також важливим є і та норма, що протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку.


Що таке приЗУпинення трудового договору?

Також цим Законом визначено, випадки призупинення трудового договору, а саме визначено, що призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.


Дія трудового договору може бути призупинена у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.


Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.


Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.


Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.


В будь, якому випадку, рекомендуємо при неможливості продовжувати роботу у зв’язку з військовими діями повідомляти роботодавця про це, а при переміщенні в іншу місцевість реєструватись як переміщена особа, адже у випадку виникнення спірних ситуацій Вам буде потрібно доводити поважність відсутності на робочому місці.


Інші матеріали сайту на тему трудових відносин під час війни.

Верховна Рада України на засіданні 22 травня проголосувала за закони про затвердження Указів Президента України продовження строку дії воєнного стану до 23 серпня 2022 року. У зв'язку з війною проти рф триватиме й мобілізація, а тому не втрачає актуальності питання «військової броні» працівників підприємств і державних органів.


Так, у період воєнного часу працівники все ще мають право на відпустку, але роботодавець може відмовити працівнику в наданні будь-якого виду відпустки, який залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, за винятком відпустки у зв’язку з вагітністю та відпустки для догляду за дитиною.


Часто надходять питання, на кшталт: «Чи можуть мене звільнити за заявою, яку я направив на електронну пошту, вайбер, чи інший месенджер?». З іншого боку, роботодавців може цікавити, чи є можливість направити наказ про звільнення у порядку електронного листування. Саме про ці питання та дотичні до них і піде далі мова.


Інформаційне управління Верховної Ради України створено пам’ятку яка детально інформує про останні законодавчі зміни та нововведення щодо роботи бізнесу в умовах воєнного стану. Сподіваємося, що це документ допоможе налагодити роботу українського бізнесу та дасть змогу стабільно наповнювати бюджет. Ця інформаційна пам’ятка створена для того, щоб Ви могли дізнатися детальніше про останні законодавчі зміни та нововведення. Актуально станом на 11 квітня 2022, 10:16


Директорат розвитку ринку праці та умов оплати праці Міністерства економіки України 23.03.22р. відповів на найпоширеніші питання зі сфери трудових відносин в умовах воєнного часу. Наприкла: як оформлювати мобілізованих; що робити з працівниками у випадку, якщо підприємство не може функціонувати або якщо неможлива робота частини структурних підрозділів тощо. В час коли вся країна єднається навколо органів влади, розяснення міністерства є вагомим аргументом при вирішенні будя якої ситуації, тому пропонуємо передрук цих відповідей.


Міністерство економіки підготувало відповіді на поширені питання зі сфери трудових відносин в умовах воєнного часу. Відповідне повідомлення з'явилось на Урядовому порталі. Є важливі новини для працівників і роботодавців, зокрема, заробітну плату можна платити з арештованих за борги коштів роботодавця.


Також, нагадуємо, що Уряд дозволив з арештованих рахунків підприємств виплату заробітної плати в розмірі не більше 5 мінімальних розмірів заробітної плати в місяць на одного працівника юридичної особи - боржника. Про йдеться в Розпорядженні КМУ від 11 березня 2022 р. № 212-р.


А, українці, на рахунки яких було накладено арешт органами державної виконавчої служби чи приватними виконавцями, можуть користуватися своїми коштами. Головне, щоб сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищувала сто тисяч гривень. Про це йдеться у Розпорядженні КМУ від 02 березня 2022 року № 198-р.



Адвокати нашої компанії радо дадуть відповідь на Ваші запитання, які виникають з питань трудових відносин у період воєнного стану та інших питань.

Comments


Пост: Blog2_Post
bottom of page