Відшкодування шкоди завданої монополістами споживачу в подвійному розмірі
- Основа
- 8 січ. 2022 р.
- Читати 2 хв
Оновлено: 12 лют. 2022 р.
Зі статті “Хто такий споживач і чому йому має бути комфортно?” знаємо, що споживач - це кожен з нас. Купуючи хліб, чи запалюючи конфорку, ми не повинні боятися того, що продавець нас обдурить, газ не вибухне, а в електромережі не буде небезпечного перепаду напруги. Держава забезпечує таку впевненість різними засобами, в тому числі, встановлюючи особливу відповідальність (відшкодування завданої шкоди в подвійному розмірі) виробників продукції та надавачів комунальних послуг, які є монополістами.
Тим кому незаконно припинили енергопостачання у Львові та Львівській області, Львівобленерго відключив електричну енергію (світло), Львівгаз відключив газ (припинив газопостачання) допоможе стягнути шкоду в подвійному розмірі “Служба комфорту споживачів”.
Шкодою визнається будь-яке знецінення особистого (немайнового) або майнового блага, яке охороняється правом. При цьому поняття шкоди є родовим щодо терміну збитків. Дотримання принципу повного відшкодування шкоди надає потерпілій особі правову можливість відновити своє первинне матеріальне становище. Цей принцип законодавчо закріплений, зокрема, у ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України.
Шкода, заподіяна порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, зловживанням монопольним (домінуючим) становищем, відшкодовується особою, що вчинила порушення, у подвійному розмірі завданої шкоди.
Зловживанням монопольним становищем на ринку, наприклад, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Простими словами, якщо облгаз чи обленерго неправомірно вимагають придбати дорогі прилади обліку, виконати роботи чи реконструкцію, нав'язують інші непотрібні товари, роботи чи послуги під загрозою відключення від мережі - це все може бути визнано зловживання монопольним становищем. Юристи “Служби комфорту споживачів” допомагають споживачам, підприємцям, підприємствам підготувати заяву до Антимонопольного комітету України (АМК) та довести зловживання з боку Львівобленерго, Львівгазу чи інших монополістів.
Хто може звернутися за відшкодуванням шкоди заподіяної монополістами в подвійному розмірі?
Галина Верцімаха правильно відзначає, що збитки можуть бути заподіяні не лише безпосереднім споживачам порушника, але й його конкурентам.
Кожна фізична чи юридична особа, що споживає послуги суб’єкта-контрагента, тобто прямого споживача порушника, також несе збитки, тобто є непрямим споживачем. Наприклад, не лише покупець електроенергії несе додаткові витрати, придбаваючи її за необгрунтовано завищеною ціною/тарифами, а й кожен споживач товарів, до собівартості яких входить вартість електроенергії, а це майже вся продукція, що обертається на ринках України. Надмірні витрати, тобто розмір необґрунтованого завищення ціни електроенергії внаслідок порушення антимонопольного законодавства, і будуть шкодою, що спричинена порушником прямому споживачу. Якщо ж прямий споживач частину цієї «переплати» переклав далі на своїх споживачів (наприклад, перукар підняв вартість стрижки у зв’язку з подорожчанням електроенергії), то останні також можуть претендувати на відшкодування в подвійному розмірі перекладеної на їх гаманець суми коштів.
Вирішуючи чи звертатися до суду за захистом, не забувайте, що споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав, а юристи “Служби комфорту споживачів” надають юридичну допомогу у сфері житлово-комунальних послуг у місті Львові та Львівській області.
Comments